6.5 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 21, 2021

Sağlık meslek örgütleri: Ebe Cemile sistem tarafından mağdur edilmiştir

Ordu’daki ebelik yapan anneden COVID-19 riski sebebiyle çocuğunun velayetinin alınarak babaya verilmesine yönelik mahkeme kararının ardından sağlık meslek örgütleri ortak bir açıklama yayımladı. Açıklamada, “Ebe Cemile Deniz, korona pandemi mücadelesinde ambulansta görev yaptığı ve dava sonucunda yer aldığı şekliyle ‘Sürekli evlere girip çıktığı’ gerekçesiyle evladının sağlığı için riskli bulundu. Kahramanlar olarak başladığımız korona mücadelesinde tükendik, tekrar tekrar enfekte olduk, öldük; yetmedi çocuklarımız elimizden alınıyor” denildi.

Görev tanımında olmayan bir çalışma alanında istihdam edilerek sistem tarafından mağdur edildi

Bu kararı kabul etmediklerini belirten meslek sağlık örgütleri, şu ifadelerde bulundu:

“Sağlık çalışanları olarak koronavirüs ile en önde mücadele ediyoruz. Sağlık açısından riskli grupta da olsak izinli sayılmıyoruz, bakıma muhtaç yakınlarımızın, çocuklarımızın yanında olamıyoruz, bakıcı tutmaya maddi gücümüz yetmiyor, izin alamıyoruz, emekli olamıyoruz, istifa edemiyoruz. Dahası karşı karşıya bırakıldığımız bütün baskı ve zorluklarla birlikte korona mücadelesinde üstlendiğimiz rol, çocuğumuzun velayet hakkını kaybetmemize gerekçe olarak gösteriliyor.

Cemile Ebe sistem tarafından, tekrar tekrar mağdur edilmiştir. Cemile Ebe görev tanımında olmayan bir çalışma alanında istihdam edilerek mağdur edilmiştir. Bağışıklık sistemi düşük olduğu belirtilen çocuğuna bakan bekar bir kadın olarak, çocuğunun bakımını sürdürmesine imkân sağlayacak bir birimde çalıştırılmayarak mağdur edilmiştir. Çalışan bir anne olarak çocuğunun gelişim dönemine uygun eğitim sürdürmesine imkân sağlayacak koşulları oluşturacak kaynaklarından yoksun bırakılarak kreş sağlanmayarak, ebeveyn izni verilmeyerek mağdur edilmiştir.”

Kararla sağlık emekçilerinin toplum gözündeki damgalanmaları resmi olarak onaylanmıştır

Açıklamada, aynı sistemin bu anneyi, “riskli” bulup COVID ek ödeme kapsamına almadığı bir birimde çalıştırdığını ancak çocuğunun bakımı söz konusu olduğunda kendisini “yüksek riskli” olarak değerlendirerek mağdur ettiğini değerlendirmesi yapıldı.

Bu kararla, bir annenin çocuğu elinden alınarak mağdur edildiğine dikkat çeken açıklamada, “Bir çocuk annesinden ayrılarak mağdur edilmiştir. Bu kararla, sağlık çalışanlarının toplum gözündeki damgalanmaları resmi olarak onaylanmıştır. Kabul edilemez bu kararın derhal bozulmasını bekliyor ve Sağlık Bakanlığı’ndan sağlık emekçilerinin çocuk bakımı sorunlarının çözülmesi için harekete geçilmesini talep ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada yer alan meslek örgütleri ise şöyle:

Türk Tabipleri Birliği, Türk Dişhekimleri Birliği, Türk Eczacıları Birliği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Devrimci Sağlık-İş Sendikası, Türk Hemşireler Derneği, Türk Psikologlar Derneği, Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği

Ne Olmuştu?

Ordu Devlet Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri biriminde görev yapan ebe Cemile Deniz 7 yıldır evli olduğu Mehmet Atakan D.’ye boşanma davası açmış mahkeme, çiftin 5,5 yaşındaki çocukları Kuzey’in velayetini geçici olarak anne Cemile’ye vermişti. Ancak Ordu 2. Aile Mahkemesi’ne dilekçe veren baba Mehmet Atakan D., “Çocuğun annesinin ambulansla sürekli evlere girip çıktığını, çocuğun korona dolayısı ile ağır risk altında bulunduğu”nu öne çıkararak velayeti istedi. Mahkeme de “Koronavirüs hastalığının yüksek bulaşıcılığını göz önüne alarak çocuğun yüksek yararına olacağı” gerekçesiyle geçici velayeti babaya vermişti.

İlgili Haber:

Sağlık çalışanı olduğu için çocuğunun velayeti elinden alındı

(BB)

İndigo Dergisi https://www.gazeteruzgarli.com/saglik-meslek-orgutleri-ebe-cemile-sistem-tarafindan-magdur-edilmistir/


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,301BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler