Sağlık Turizminde Kişi Başı Harcama 2 Bin Doları Aştı

0


2018 sonunda yıllık olarak değerlendirildiğinde; yabancı turistlerin ortalama harcaması 617 dolar oldu. Buna karşılık sağlık turizmi için gelenler 2 bin dolar harcıyor. üstelik bu alanda daha gidilecek çok yer var.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın, AA ‘na verdiği bilgiler buradaki potansiyeli anlatıyor.

Uluslararası alanda, kişi başı sağlık turizmi harcamasının 6 bin 500 dolar seviyesinde, medikal sağlık turizmi pazarının oluşturduğu büyüklüğün ise 100 milyar dolar düzeyine ulaştığını belirten Bağlıkaya, geçen yıl Türkiye’ye sağlık ve tedavi amacıyla gelen 551 bin 748 ziyaretçinin, kişi başı ortalama 2 bin 13 dolar seviyesinde harcama gerçekleştirdiğini aktardı.

Bağlıkaya, turistik amaçlı gelip özel hastane ya da sağlık merkezlerinde saç ekimi, estetik müdahale gibi operasyon geçirenler, 3’üncü yaş turizmi kapsamında ve termal tesislerden faydalanmak amacıyla ülkeye gelenler de eklendiğinde, Türkiye’nin sağlık turizmi alanındaki gelirlerinin geçen yıl itibarıyla yaklaşık 2 milyar dolar seviyesinde olduğunu ifade etti.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’nin dünyada ABD, Almanya, Tayland, Hindistan’ın ardından en çok uluslararası hasta ağırlayan 5’inci ülke olduğuna dikkati çeken Bağlıkaya, “Ülkemize sağlık turizmi kapsamında en çok turist Azerbaycan, Almanya, İngiltere, Gürcistan ve İran’dan geliyor. Bu ülkeleri İspanya, Hollanda, Bulgaristan, Fransa, Rusya, ABD, İtalya, Yunanistan, İsveç gibi ülkeler takip ediyor.” dedi.

Bağlıkaya’nın verdiği bilgilere göre, kadınlar bölgesel yağ alma operasyonları diye tabir edilen liposuction, burun estetiği, farklı estetik ameliyatları için geliyor. Erkeklerde ise saç ekimi en çok yaptırılan estetik operasyon.

İLGİLİ HABERTürkiye Saç Ekimi Turizminden Geçen Yıl 1 Milyar Dolar Kazandı!Türkiye Saç Ekimi Turizminden Geçen Yıl 1 Milyar Dolar Kazandı!CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here