16.5 C
İstanbul
Çarşamba, Mayıs 12, 2021
spot_img

Sağlıkta doğru bilinen 10 yanlış
[ad_1]

İstanbul Hekim Odası Yönetim Kurulu üyesi ve Aile Hekimi Dr. Recep Koç sıhhat alanında sık görülen yanlış bilgilenmelerin doğrularını aktardı.

1 Psikiyatrik bozukluk ve hastalık için kullanılan ilaçlar alışkanlık yapar.

Bu ilaçlar uyuşturucu ve narkotik grubunda olmadıkları için alışkanlık yapmazlar, hekim inisiyatifinde olmak suretiyle, dozu azaltılarak istenildiği süre bırakılabilir.

2 Hiper tansiyonu olan hastada büyük tansiyonun 20’ye çıkması normaldir.

Gerilim hastalıklarında, yaş, bünye ve genetik yapı ile ilişkili olmakla birlikte komplikasyon ve risklerin ortaya çıkmaması için ufak tansiyonun 10’nun altında olması büyük tansiyonun ise 14’ü geçmemesi için uğraşılır.

3 İlaca karşın büyük tansiyonum 16’yı geçtiğinde limonlu su içmek problemi çözüyor.

Hayır. Limonun gerilim düşürücü özelliği belirgin değildir. Tertipli ve denetim altında gerilim ilacı kullanmak en güvenilir yoldur. Ani gerilim çıkışlarında en kısa zamanda bir sıhhat kurumuna müracaat, çıkacak olan risklerin engellenmesi açısından doğru olacaktır.

Dr. Recep Koç

4 Açlık kan şekerim 135 çıktı. Normalin birazcık üstünde. Bir tedavi olmam gerekmiyor.

Hayır ! Bir sıhhat kuruluşuna başvurup iki-üç aylık averaj şeker tayinleri, tokluk, insülin ve öteki şeker tetkiklerinin yaptırılması, teşhisin konulması ve rejime girilmesi gerekmekte.

5 Grip emareleri ortaya çıktığında derhal vitamin hapı ve antibiyotiğe adım atmak iyi gelir.

Bolca sıvı ve istirahat yeterlidir. Antibiyotiklerin virütik enfeksiyonlarda yararı yoktur.

6 Belim ve dizlerim sık sık ağrıyor. Öyleki anlarda hareket etmeden geçirmeye çalışıyorum.

Ağrının nedenine bağlı davranmalıdır. Ilk olarak teşhis konulması ve ona nazaran ilaç ve istirahat tedavisi yapılabilir. Bazı kas ağrılarında egzersiz yapılması önerilebilir.

7 Ailemde genetik bir hastalık var. Akraba eşiyle olan evliliği yapmazsam benim çocuğum sıhhatli doğar.

Genetik hastalığın ne olduğuna bağlı. Her genetik hastalık akraba evliliğine bağlı olmadığı şeklinde, değişik kişiler ile evliliklerde de ortaya çıkabilir. Evlilik öncesi çiftlerin genetik araştırılması buna cevap verecektir.

8 50 yaşlarında bebek sahibi olan hanımefendiler var. Ben de 45 yaşındayım. O halde anne olabilirim.

50 yaşlarında hamilelik sadece yumurta bağışıyla mümkün. 40 yaşından sonrasında hamilelik olasılığı fazlaca süratli düşüyor. 44 sonrası fazlaca ender. Hem anne hem de bebeğin sağlığı açısından fazlaca riskli. Bu şekilde bir gebelikte anomalilerden korunmak için gebeliğin başından, sonuna kadar iyi donanımlı bir sıhhat kuruluşunda denetim altında bulunulmalı,

9 Ailemde meme kanseri var fakat ben 3 çocuk doğurdum. O nedenle olmam. Bir de her yıl mamografi çektirerek ışınım almak daha zararı olan.

Mamografi 40 yaşından sonrasında tavsiye edilmekte. Bu sonucu hanım doğum yada genel cerrahın vermesi daha uygun. Bazı meme kanserlerinin doğum ile ilişkisi bulunmamakta.

10 Ailemde fazlaca sayıda inme geçiren şahıs var. Başıma gelmemesi için meydana getirecek bir şeyim yok.

Kan ve kalp tetkiklerinin tertipli yapılması, tansiyonun denetim altında tutulması, rejime dikkat edilmesi, ufak yürüyüşler ve egzersiz hareketlerinin yapılması önleyici olacaktır.

[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,188BeğenenlerBeğen
1,091TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -spot_img

Popüler Listeler