Sait Faik’i beyazperdeye taşıdı

0


Genç yönetmen Onur Sulh’ın, Türk edebiyatının usta öykücüsü Sait Faik Abasıyanık’ı yaşamını mevzu alan belgesel filmi ‘Benden Hikayesi’, hususi gösterimlerin arkasından 5 Nisan’da sinemalarda da gösterime girdi. Sulh, ilk filminin afişlerini cadde cadde gezerek kendilerinin astığını söylemiş oldu.

İlk uzun metrajlı filmimizde Sulh, Türk edebiyatının usta öykü yazarı Sait Faik Abasıyanık’ın yaşamını seyirciyle bir araya getiriyor. Usta öykücüyü onun kendi perspektifinden, kendi hikayeleriyle özetleyen filmimizde Sait Faik’i genç oyuncu Mert Er canlandırıyor. Kültür Bakanlığı’nca desteklenen, belgesel filmin çekimleri Sait Faik Abasıyanık’ın doğduğu kent Sakarya, lise yıllarını geçirdiği Bursa, uzun seneler yaşamış olduğu ve yaşamını kaybetmiş olduğu Burgazada’da geçiyor. Tabiat ve insan sevgisiyle malum usta öykücünün, gelecek kaygılarının ana tema olarak işlendiği filmimizde, Sait Faik onu bizzat tanıyanlar tarafınca da anlatılıyor.

“VAKTİMİ SAİT FAİK GİBİ GÖZLEMLER YAPARAK GEÇİRİRDİM”

‘Benden Hikayesi’ filmini hakkında konuşan Onur Sulh, “Bir film söyleşisinde denk geldiğim şu şekilde bir vaka oldu. Söyleşi esnasında yönetmenle konuşurken, yönetmen şu şekilde bir söz etti: ‘İnsan, en iyi filmini en iyi bilmiş olduğu şey hakkında yapar’ demişti. Öykü dünyasının, evreninin içinde en oldukça yer kaplayan İstanbul, Zamanı Yarımada, benim de öğrencilik yıllarımın geçmiş olduğu yerlerdi. Vaktimi Zamanı Yarımada sokaklarında dolaşarak, Sait Faik benzer biçimde gözlemler yaparak geçirirdim. Bu filmi halletmeye karar verdim” dedi.


AFİŞLERİNİ KENDİLERİ ASTILAR

Filmin gösterime girmesiyle beraber, ekibin toplanarak poster çalışmasını da bizzat kendileri tarafınca yapıldığını özetleyen genç yönetmen, “Kısaca bu oldukça keyifli bir süreçti bizim için. Her şeyin içinde olmak, sonuna kadar emek vermek… Bu sebeple bir inancımız var, bir isteğimiz var. Afişleme sürecinde, asla kimsenin afişinin üzerine poster yapıştırmamayı kendimize misyon edinmiştik. Bugün gezdiğimizde neredeyse tüm afişlerimizin üstünün kaplandığını gördük. Burada bizim derdimizle çelişen bir nokta var, toplumun bazı kesimlerinde. Birbirimizin emeklerine daha çok saygı göstermeliyiz” diye konuştu.

ARA GÜLER: “BAK, BU HERİF İYİ BENZİYOR ONA”

Filmin kamera arkası görüntülerinde Sait Faik’i canlandıran oyuncu Mert Er’in fotoğrafına gören Ara Güler, “Bak, bu herif iyi benziyor ona” şeklindeki tepki veriyor.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here