Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülleri sahiplerini buldu

0


Sabancı Üniversitesi Onursal Başkanı merhum Sakıp Sabancı’nın vasiyeti üstüne verilen “Sakıp Sabancı Internasyonal Araştırma Ödülü”, Sakıp Sabancı Ailesi ve Sabancı Üniversitesi ev sahipliğinde, Sabancı Center’da gerçekleşen törenle sahiplerini buldu. Jüri Hususi Ödülü’nün sahibi Joseph S. Nye, Jr. oldu. Yazı ödülleri ise üç genç araştırmacıya verildi.

Törenin açılış konuşmasını, Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı yapmış oldu. Güler Sabancı, Sakıp Sabancı ile birlikte Sabancı Üniversitesi’ni tasarlarken fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür, iyi eğitimli, önyargılarından arınmış, dünya vatandaşı olan bireyler yetiştirmeyi hedeflediklerinin altını çizdi. Sakıp Sabancı’nın internasyonal nitelikli ve toplumsal bilimler içerikli çalışmalara verdiği önemi gösteren ve ‘daima en iyilerle ortaklaşa iş yapın’ tavsiyesine uygun olarak Columbia Üniversitesi’nde oldukca anlamlı bir yapı ortaya çıktığını söyleyen Güler Sabancı, “Sakıp Bey’in adını Columbia Üniversitesi’nde tam da onun istediği şekilde yaşatacağımıza inanıyoruz” dedi.

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ’NÜN SAHİBİ JOSEPH S. NYE, JR. OLDU

Jüri Hususi Ödülü’nün sahibi akademisyen ve politika bilimcisi Joseph S. Nye, Jr. oldu. Joseph S. Nye, Jr. törende yapmış olduğu konuşmada “Türkiye’nin geleceğinde yumuşak gücün mühim bir rol oynayacağını düşünüyorum. Türkiye’nin yumuşak güç yaklaşımına ve kendi geleceğini planlarken yumuşak güçten faydalanmaya geri dönmesi mühim. Türkiye’deki kültürün ve üniversitelerin bu yumuşak güce oldukca mühim katkılar yapacağına inanıyorum. Sabancı Üniversitesi ve öteki üniversiteler hakikaten bilimsel niteliği olan özgürlük ve entelektüel dürüstlüğü koruması açısından mühim emek harcamalar yapıyor. Bunlar gelecekte Türkiye’nin yumuşak gücüne oldukca mühim katkılar vermeye devam edecek. Türkiye gelecekte kendi yumuşak enerjisini kullanarak oldukca mühim şeyler yapabilir ve oldukca mühim etkisinde bırakır yaratabilir. İnanıyorum ki Türkiye’yi oldukca güzel bir gelecek bekliyor” dedi.

Jüri Hususi Ödülü’nün sahibi akademisyen ve politika bilimcisi Joseph S. Nye, Jr.


MAKALE ÖDÜLLERİ ÜÇ GENÇ ARAŞTIRMACIYA VERİLDİ

Eşit ağırlıklı verilen üç “Yazı Ödülleri’ne ise Dünya Tecim Örgütü’nde Yargının Duyarlılığım başlıklı makalesiyle Minnesota Üniversitesi’nden Cosette D. Creamer, ‘Çin’in Yükselişi Küresel Yönetimi Zayıflatır mı? Kaçakçılıkla Savaşım Rejiminden Kanıtlar’ başlıklı makalesiyle Bocconi Üniversitesi’nden Kerim Can Kavaklı, ‘Duvarların Dünyası’ başlıklı makalesiyle Georgetown Üniversitesi’nden Moria Paz layık görüldü.

DHACEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here