Saldırganlar, susturuculu silahla yakın mesafeden Türk diplomatı hedef almış

0


Irak’ın Erbil kentindeki bir restoranda Türkiye’nin başkonsolosluk görevlisinin hayatını kaybettiği silahlı saldırının güvenlik kamerası görüntülerinin incelendiği ve görüntülerde, iki saldırganın Türk diplomata yakın mesafeden susturucu takılmış silahla ateş ettiğinin anlaşıldığı ortaya çıktı. Saldırganın Diyarbakır doğumlu Mazlum Dağ olduğu açıklandı.

Fotoğraf: DHA

Anadolu Ajansı’nın Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) emniyet yetkilileri ve yerel kaynaklardan edindiği bilgilere göre, saldırı adım adım şöyle gelişti:

Sahte plakalı araç kullanan üç kişi, saldırıyı planladıkları restoranın önüne dün ilk olarak yerel saatle 11.30 sularında geldi. Araçtan inen saldırganlar, bir süre etrafı gözlemledikten sonra olay bölgesinden ayrılıp yarım saat sonra yanlarında bir kişiyle daha tekrar restorana geldi.

Saldırganlardan ikisi restorana girerken ikisi de kapının önünde araçta bekledi. İçeri giren silahlı saldırganlar, Türk diplomatın hemen yan masasına oturarak sipariş verdi.

Fotoğraf: Twitter

Durumu fark ettirmeden etrafı kontrol eden iki saldırgan, Türk diplomatın yemeğini bitirip hesabı istemesiyle harekete geçti. Saldırganların biri belinden çıkardığı susturuculu silahla yakın mesafeden doğrudan Türk konsolosluk görevlisini hedef aldı.

Bu sırada ikinci saldırgan da ayağa kalkan Iraklı iki müşteriye doğru ateş etmeye başladı. Söz konusu Irak vatandaşlarından biri olay yerinde, diğeri ise kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Türk diplomatın korumasının da saldırganlara doğru ateş açtığı, bir saldırganın kaçmaya çalışırken yaralandığı belirtildi. Restoranın önünde bekleyen iki kişiyle birlikte araca binen saldırganlar olay yerinden hızla kaçmayı başardı.

Restoranın güvenlik kamerası kayıtlarında faillerin yüzlerinin net bir şekilde belli olduğu ifade ediliyor.

Fotoğraf: DHA

Öte yandan, saldırıda hayatını kaybeden diplomat Osman Köse’nin (38) cenazesi, Ankara’da Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.

IKBY: Planlı terör saldırısı

Bu arada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), dün Erbil’deki bir restoranda Türkiye Başkonsolosluk görevlisinin hayatını kaybettiği saldırının ‘önceden planlanmış bir terör saldırısı’ olduğunu açıkladı.

IKBY Hükümeti Sözcüsü Cotyar Adil, yazılı açıklamasında şunları ifade etti: “Yapılan ilk incelemelere göre Erbil’de üç kişinin hayatını kaybetmesine sebebiyet veren saldırı, önceden planlanmış ve hedefli bir terör olayıdır.”

Soruşturma sürecinde ilerleme kaydedildiğini belirten Adil, daha fazla bilginin ilerleyen günlerde kamuoyuyla paylaşılacağını ifade etti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise cenaze töreni sonrası akşam saatlerinde şu açıklamayı yaptı: “Erbil’deki alçak saldırıyı müteakip Kandil’e yapılan son dönemdeki en geniş çaplı hava harekatıyla terör örgütüne ağır bir darbe indirildi.”

Saldırgan, belirlendi: Diyarbakır doğumlu Mazlum Dağ

Erbil Emniyet Müdürlüğü, Türk başkonsolosluk görevlisinin hayatını kaybettiği saldırıyı düzenleyenlerden birinin 1992 Diyarbakır doğumlu Mazlum Dağ olduğunu açıkladı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) bağlı müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğunda görevli bir diplomat ile iki Irak vatandaşının hayatını kaybettiği saldırının faillerinden birinin kimlik bilgileri paylaşıldı.

Saldırganın fotoğrafını da paylaşan Emniyet Müdürlüğü, söz konusu kişi hakkında bilgiye sahip vatandaşlara güvenlik güçlerine ihbarda bulunma çağrısı yaptı.

Açıklamada, güvenlik güçlerinin saldırganı arama çalışmalarını sürdürdüğü kaydedildi.

Resmi açıklama: Erbil’deki saldırıda bir başkonsolosluk görevlisi hayatını kaybetti

Erbil’de hayatını kaybeden diplomatın adı, Osman KöseCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here