Ana SayfaHaberlerDünyadanSalih Müslim: 'Kısa sürede...

Salih Müslim: ‘Kısa sürede Kobanê IŞİD’den temizlenecek!’

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim Kürtlerin Ortadoğu’da inkar edilemez bir aktör haline geldiklerini söyledi. Kobanê’de avantajın YPG’de olduğunu söyleyen Müslim, kısa sürede Kobanê’nin IŞİD’den temizleneceğini söyledi. 

 

Rojava’nın Kobani kantonunda devam eden Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) saldırıları ve Halk Savunma Birlikleri (YPG) direnişine ilişkin bilgiler veren Müslim, “Şu anda inisiyatif tamamen YPG’nin elindedir ve kısa bir zaman içerisinde kent tamamen IŞİD’den temizlenecektir.” dedi.

Fırat Haber Ajansı’ndan (ANF) Ali Güler’in Salih Müslim’le gerçekleştirdiği söyleşide Müslim, Ortadoğu’da Kürtlerin rolü ve Kobani’deki duruma ilişkin konuştu.

Söyleşide öne çıkanlar şöyle:

Peşmergelerin Kobanê’ye silah takviyesinde bulunması kentteki direnişte ve güçler dengesinde nasıl bir etki yarattı?

Gerek manevi anlamda, gerekse askeri anlamda birçok farklılıklar var.

Biz ilk başta diğer kantonlarda kendi askeri gücümüzü ve silahlarımızı göndermek istedik. Özellikle Cizîre kantonundaki güçlerimizi oraya kaydırmak istedik. Ancak Türkiye bir türlü buna izin vermedi. Daha sonra peşmerge ve Özgür Suriye Ordusu’nun geçişini de bizim reddedeceğimizi düşünerek kabul ettiler. Biz de “madem kabul ediyorsunuz gelsinler” dedik. Bu da onların planlarını bir anlamda boşa çıkardı.

Peşmergelerin 3 gün boyunca Suruç’ta bekletilmesinin nedeni bu muydu?

Tabi ki, yoksa durup dururken neden böyle bir şey yapılsın ki? Zaten gelişlerini de mecburiyetten kabul ettiler. Yoksa uluslararası alanda IŞİD ile ortaklıkları iyice açığa çıkacaktı. Peşmergeleri ertelemeye çalışırken diğer yandan da IŞİD’i tetikledi. Bu süre zarfında çeteler son bir hafta boyunca bütün güçleriyle kentte saldırdı.

Sizi bu tespiti yapmaya götüren nedir?

Bunlar birer iddia değil. Türk devletinin politikalarına ve yöneticilerinin söylemlerine baktığımızda haklı olduğumuzu gösteriyor. Yine sınırda IŞİD ile Türk askerlerinin görüntüleri çıktı. Bütün bunlar Türkiye’nin IŞİD’e destek verildiğini gösteriyor.

Şu anda Kobani’de inisiyatif kimin elinde?

Şu anda inisiyatif tamamen YPG’nin elindedir. Ve kısa bir zaman içerisinde kent tamamen IŞİD’den temizlenecektir.

Ankara’da 4 Kasım günü bir HDP yöneticisine saldırı gerçekleşti. IŞİD yöntemiyle boğazı kesilmek istendi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kürtlere karşı bu kadar tahrik söz konusu. Özellikle de AKP bunu yapıyor. Erdoğan ve AKP, Türkiye içerisinde halklar arasında düşmanlığı körüklüyor. Sonuçta böyle olur. Bu düşünce ve zihniyet Türkiye’de var. Sadece halklar arasındaki ayrıştırmaya sebep olur. Kınıyoruz bu olayı.

Türk hükümeti neden bu kadar Rojava karşıtlığı yapıyor?

Kürtler şimdiye kadar ne kötülük yapmış Türkiye. Sürekli dost elini uzatıyor. Ama Türkiye bütün planlarının Kürtlerin yok olmasının üzerine kurmuş. Kürtler Türklerle birlikte yaşamak istiyor.

Bu mümkün değil mi?

Biz bunu sürekli dillendiriyoruz ama onlar ısrarla bizi yok etmek istiyor. Bir dönem Hizbullah’ı Kürtlerin başına bela ettiler. Şimdi de IŞİD’e kullanıyor. Yarın da farklı bir şey çıkarırlar. Nedir bu korku, fobi. Bu bir hastalık.

Ortadoğu’da Kürtleri ne bekliyor?

Arap dünyasında IŞİD çıktı. Bu örgüt farklı kültür, inanç ve etnisiteleri hedef alıyor. Türklerde Osmanlı’ya dönüş arayışları ve özlemi var. İran hakeza farklı bir şey. Demokratik değerleri bölgedeki Kürtler, Asuri, Süryani ve Hıristiyanlar temsil ediyor.

Kürtler artık Ortadoğu’da bir aktör. Hem de çok önemli bir aktör. Herkesin bunu görmesi gerekiyor. Şimdiye kadar bütün güçler Türkiye, İran ve İran yoluyla Kürtlere yön veriyordu. Ancak şu anda koşullar tamamen değişmiş durumda. Kürtler kendi siyasetin kendisi yapıyor. Eski kalıplar yıkılmıştır. Ama yeni bir siyaset nasıl olacağına dair da hala oturmuş değil. Bunun için ulusal bir birlik ve tek bir ses gerekiyor Kürtler arasında.

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Bir aşçıdan ‘herşey dahil’ otellerle ilgili 13 hayati bilgi

Her şey dahil tatillerin bu kadar “ucuz” olmasının pek çok nedeni...

Ricardo Bofill, çimento fabrikasından büyülü bir ev yaptı

İspanyol mimar Ricardo Bofill, 1. Dünya Savaşı’ndan kalma terkedilmiş bir çimento...

Yurt Dışında Balayı İçin Gidilebilecek En İyi 10 Mekan

Yeni evlenenler için balayı yeri seçimi oldukça zor ve kararsızlıkların...

Sonraki bölümlerini dörtgözle bekleyeceğiniz yeni yabancı diziler

Türkiye'nin dizi karnesi pek parlak değil, neden mi? Çünkü bir sezona...

Tartışı-Yorum

Rıza Yalçın Koçak yazdı: Olağanüstü zulüm

Rıza Yalçın Koçak Etrafımızdaki insanlar büyük bir şaşkınlıkla cevabı bir yanı ile çok basit bir yanıyla ise iler tutar yanı olmayan sorular soruyorlar. İşyerlerinden atılan arkadaşlarının masumiyetlerine iliklerine kadar inanıp ve ama ‘devletin de bir bildiği vardır’ fikriyatının serin sularında kol gezmeye devam ediyorlar. Hükümet ile ‘paralel’ devlet...

Ümit Kıvanç, ‘Burası sizin vatanınız değil’ denirken Türkler nerede?

Ümit Kıvanç Radikal'de yer alan bugünkü yazısında 'Devletin doğuda yaptığı, kamu düzeni sağlamak değil. Bir sindirme harekâtı, teslim alma operasyonu. 7 Haziran öncesinden beri nereden nereye gelindiğini idrak edebilmeliyiz' ifadelerine yer verdi. Ümit Kıvanç'ın Türkler nerede? başlıklı yazısı şöyle:Hiçbir şey, memleketin bir bölümünde resmen savaş çıkarılmışken toplumun “Türk...

Unutmayın, Affetmeyin, Delirin!

Sizlere bir ruh sağlığı uzmanı olarak, görüntüleri izlemeyin, izlettirmeyin demeyeceğim. Sizlere bu anın, bu dehşetin görüntülerini izlettirmek insanları travmatize eder, güvensiz hissettirir, katliamı yapanlara hizmet eder de demeyeceğim. İsrail’den, ABD’den, AB’nin ‘gelişmiş’ ülkelerinden meslektaşlarımın ‘büyük katliamlar sonrası toplum ruh sağlığını korumak’ için yazdıkları, yayınladıkları ilkelerin, kuralların hiç...