18.4 C
İstanbul
Cumartesi, Eylül 25, 2021

Sanat Yönetmenleri Derneği’nden setlerinin durdurulması için tüm TV kanallarına çağrı
[ad_1]

Sanat Yönetmenleri Derneği (SYD), koronavirüs salgınına rağmen hâlâ devam eden dizi, film ve reklam çekimlerinin durdurulması için tüm TV kanallarına çağrıda bulundu. Açıklamada, “Tek bir set emekçisinin dahi canını tehlikeye atmaya hakkınız yok” denildi.

Tüm dünyada etkisini gösteren ve Dünya Sağlı Örgütü’nün (DSÖ) pandemi olarak tanımladığı koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de resmi olarak açıklanan vaka sayısı 2433’e yükselirken, yine resmi kayıtlara göre 59 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Bu süreçte insanlara sokağa çıkmayıp evde kalma çağrısı yapılsa da çalışmak zorunda olanlar bu kurala uyamıyor.

Sinema-televizyon sektöründe pek çok sanatçı ve set emekçisi, kalabalık ortamlarda çalışmalarına devam ediyor. Bazı film ve dizilerin setleri durdurulmuş olsa da hâlâ iş başı yapan pek çok çalışan bulunuyor.

Sanat Yönetmenleri Derneği de koronavirüs salgının yarattığı tehlikeye rağmen çalışmayı sürdüren sanatçılar ve set emekçileri için tüm TV kanallarına dizi, film ve reklam setlerini durdurma çağrısında bulundu. Açıklamada şöyle denildi:“Kamu otoriteleri ‘evde kal’ çağrısı yaparken hâlâ devam eden setlerin olduğunu biliyor musunuz? Koruma önlemlerinin alınması mümkün olmayan film setlerinde hâlâ çalışıldığını? Peki dizi, film ve reklam çekimleri, insan hayatı söz konusuysa ne kadar önemli, ne kadar acildir sizce?

“Sette çalışan emekçilerin başına bir şey gelirse kim verecek hesabını?

“Bütün TV kanallarına ve yapımcılara çağrımızdır. Tek bir set emekçisinin dahi canını tehlikeye atmaya hakkınız yok. Dizi çekimlerini durdurun!”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,075TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler