Sanatçılardan Kılıçdaroğlu’na saldırıya kınama

0


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara Çubuk’ta şehit cenazesine katılmış olduğu sırada linç edilmek istenmesine sanatçılar tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun dileklerini ileten sanatçılar siyasileri birleştirici ve görevli bir dil kullanmaya çağrı etti.

Sanatçılar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik Ankara Çubuk’ta meydana gelen linç girişimini kınadı. Genco Erkal, Zülfü Livaneli, Fazıl Say, Demet Akbağ, Müjdat Gezen, Feryal Öney şeklinde adlar kınama açıklamasında şöyleki dedi:

“Sayın Kılıçdaroğlu’na Ankara’nın Çubuk ilçesinde katılmış olduğu şehit cenazesinde meydana gelen linç girişimi, kutuplaştırma siyasetinin ve nefret dilinin toplumdaki yansımasını ve son aşama tehlikeli neticelerini bir kez daha ortaya sermiştir. Bu hücum göstermiştir ki; ayrışmaların sorumsuzca körüklenmesi, ülkemizi, geçmişte yaşadığımız ve yaralarını hemen hemen saramadığımız toplumsal acılarla her an karşı karşıya bırakabilir.

‘AZMETTİRİCİLERDEN HESAP SORULMALI’

Saldırının failleri, azmettiricileri ve var ise görevini yapmayan tüm yetkililerden derhal hukuk önünde hesap sorulmalı; saygıyla andığımız şehitlerimiz üstünden sürdürülen bu utanç verici gerilim sona erdirilmelidir.

Refah ve sulh içinde yaşayabileceğimize dair umudumuzu kaybetmediğimiz ülkemizin, içine sürüklendiği kutuplaşma ve gerilim ikliminden bir an evvel çıkması gerekmektedir.

Bu çerçevede biz aşağıda bulunan yurttaşlar, Sayın Kılıçdaroğlu ve heyetine geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor, tüm yetkilileri sertliği besleyen ötekileştirici söylemlerden uzak, birleştirici ve görevli bir dil kullanmaya çağrı ediyoruz.”

Bildiriye imza atan sanatçılar şöyleydi:CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here