“Sanatın amacı, insana farklı bir boyut katmaktır”

0


Çiğdem Tunç Tiyatrosu’nun sahnelediği Binbir Gece Masalları’nda rol alan Ergün Demir, sanatın insanları evcilleştirmek şeklinde bir amacı olmadığını belirterek, “Sanatın amacı insanların dünyalarına, daha evvelde hazır olmadıkları, tahayyül etmedikleri değişik boyut, değişik boyutlar katmaktır” dedi.

Ergün Demir, 10 yıl ilkin adını Binbir Gece dizisiyle duyurmuştu. 2015’te Buenos Aires’te dans yarışmasına katılan Demir, peşinden bu ülkede dili İspanyolca olan iki tiyatro oyununda rol aldı. Arjantin’de üç yıl kalan ve Türkiye’ye dönen Demir, bu sefer Binbir Gece Masalları ile izleyicilerin karşısına çıktı. Oyunda ‘Şehriyar’ karakterini canlandıran Demir, tiyatro tutkusunu şu şekilde tanım etti: “Hani iyi mi bir rahibe bir manastırda yakarma ediyor akşama kadar, aynı rahibe bankada paralarının ne kadar oldukça dolar bazında kâr edip etmediğini düşünmüyor. O Tanrı’a tapıyor, kuru ekmek yiyor, su içiyor ve ruhunu beslediği tek şey inancı. Rahibenin inancı ne ise, tiyatro tutkusu da bu tarz bir olay benim için.”

‘SANATIN AMACI İNSANLARI EVCİLLEŞTİRMEK DEĞİL’

Sanatın insanları mutlu etmek, evcilleştirmek ya da insanları daha uysal yapmak şeklinde bir amacı olmadığına değinen Demir, “Sanatın amacı insanların dünyalarına, daha evvelde hazır olmadıkları, tahayyül etmedikleri değişik boyut, değişik boyutlar katmaktır. Yoksa sanata değil zanaata geçiyoruz” dedi.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here