Ana SayfaKültür SanatSinemaSaraybosna Film Festivali’nde en...

Saraybosna Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülü ‘Kız Kardeşler’ filmiyle Emin Alper’in

[ad_1]

Bu yıl 25’incisi gerçekleştirilen Saraybosna Film Festivali kapsamında verilen “Saraybosna’nın Kalbi” ödülleri sahiplerini buldu.  Tarihçi, yönetmen ve senarist Emin Alper, “Kız Kardeşler” filmiyle en iyi yönetmen ödülüne değer görüldü.

İlkgösterimini 69. Berlin Film Festivali’nde yapan filmi “Kız Kardeşler” ile Alper, Saraybosna Film Festivali kapsamında Uluslararası Sanat Sinemaları Konfederasyonu’nun (CICAE) verdiği ödülü de kazandı.

Bu yıl 9 uzun metraj,  14 kısa metraj, 16 belgesel ve 14 öğrenci filmi olmak üzeren toplamda 53 filmin yarıştığı festivalde ödüle değer görülen yapımlar, Bosna Hersek’teki tarihi Ulusal Tiyatro Binası’nda düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi.

Bosna Hersekli yönetmen Ena Sendijarevic’in “Take Me Somewhere Nice” filmi en iyi film ödülünü alırken, Azeri yönetmen Hilal Baydarov imzalı “When The Persimmons Grew” filmi en iyi belgesel ödülünü kazandı.

Sırp yönetmen Stefan Djordjevic’in “The Last Image Of Father” filminin en iyi kısa film ödülünü aldığı festivalde, bir diğer Sırp yönetmen Nikola Stojanovic’in “Sherbet” adlı filmi de en iyi öğrenci filmi oldu.

En iyi kadın oyuncu ödülüne “Rounds” filmindeki performansıyla İrini Jambonas değer görülürken, en iyi erkek oyuncu ödülünü “And Then We Danced” filmindeki rolüyle Levan Gelbakhiani kazandı.

Yönetmen ve oyuncu Tim Roth da “Saraybosna’nın Kalbi” onur ödülünü aldı.

Türkiye’den dört film yarıştı

Festivalde Emin Alper’in “Kız Kardeşler” filminin yanı sıra Türkiye’den üç film daha yarıştı.

72. Locarno Film Festivali’nde Pardino d’Oro En İyi Uluslararası Kısa Film Ödülü’ne değer görülen Arda Çiltepe imzalı “Siyah Güneş” kısa film kategorisinde, Pelin Esmer’in “Kraliçe Lear” filmi belgesel film kategorisinde ve Ömer Deniz, Barış Candoğan, Su Kartal’ın birlikte yönettiği “Dünya Tutuluyor” filmi de öğrenci filmleri kategorisinde yarıştı

16 Ağustos’ta başlayan festival, ödül alan filmlerin gösterimlerinin ardından 23 Ağustos’ta (bugün) sona erecek.

 ‘Kız Kardeşler’

Saraybosna Film Festivali’nde en iyi yonetmen odulu ‘Kiz Kardesler’ filmiyle

Yönetmen Alper, ilk filmi “Tepenin Ardı” ile Berlin Film Festivali’nin Forum bölümünde Caligari Ödülü’ne, ikinci filmi“Abluka” ile de Venedik Film Festivali’nin Ana Yarışma bölümünde Jüri Özel Ödülü’ne değer görülmüştü.

Bugüne dek ulusal ve uluslararası festivallerden ellinin üzerinde ödülle ayrılan Alper’in yeni filmi “Kız Kardeşler” için Kültür ve Turizm Bakanlığı destek vermeyi reddetmişti.

Liman Film ve NuLook Production’ın yapımcılığını üstlendiği filmin ortak yapımcıları: Komplizen Film, Circe Films ve Horsefly Productions. Film yapım aşamasındayken Eurimages (Avrupa Konseyi), Berlin Film Fonu (MBB), Hollanda Film Fonu (NFF) ve Yunanistan Film Merkezi (GFC) tarafından desteklendi.

Filmin oyuncu kadrosunda Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel, Helin Kandemir, Kayhan Açıkgöz, Müfit Kayacan ve Kubilay Tunçer yer alıyor. “Kız Kardeşler”, annelerini kaybettikten sonra kasabada her biri ayrı ailelere besleme olarak verilen ve burada barınamayıp köye geri gönderilen üç kız kardeşin hikâyesini anlatıyor.

Film, 13 Eylül’de Türkiye’de gösterime girecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

7 madde ile Film seçiminde IMDb’den yararlanmak

İnternetin yaygınlaşmasıyla sinema severlerin sinema salonlarına veya DVD/VCD oynatıcılarına ihtiyacı kalmadan...

Sizde olmasını isteyeceğiniz 21 telefon kılıfı

Geçtiğimiz günlerde yabancı web sitesi boredpanda takipçilerinden ilginç telefon kılıflarını paylaşmalarını...

Curtis Wiklund’dan illüstrasyonlarla bir aşkın 365 günü

Bir düğün fotoğrafçısı olan Curtis Wiklund, mutlu aile hikayesini her gün...

Arkeolojik kazıda buldukları 800 yıllık tohumu ektiler ve sonuç

Arkeolojik kazılarda ne bulunmadı ki bugüne kadar? Tarak, ayna, çanak, çömlek,...

Tartışı-Yorum

İsmail Beşikçi Aziz Sancar’ı Nelson Mandela’yla eleştirdi

Sosyolog İsmail Beşikçi, bu yılın kimya dalında Nobel Ödülü'nü alan Prof. Dr. Aziz Sancar ile ilgili bir yazı kaleme aldı. Aziz Sancar'ı Nelson Mandela ile karşılaştıran İsmail Beşikçi yazısında, "Bilim adamı olmaktan önce, insanlığın evrensel değerleriyle bütünleşmek daha önemlidir. Evrensel değerleri savunmak, bilim adamı olmaya da engel değildir....

Kerbelâ’ya Giderken 1

Muharrem ayı içerisinde olduğumuz bu günler de Kerbelâ katliamını, ve bu katliama giden yolu konu almak istedim. Üç parçaya ayırdığım bu yazıda Ehlibeyte ve Ehlibeyt yoldaşlarına yapılan haksızlıkları kaleme almaya çalıştım. Bu konu hakkında yazarken Dr. İsmail Kaygusuz, Kerbelâ Olayı, kitabından oldukça faydalandım.Kerbelâ coğrafi olarak Irak sınırları...

Düşünürken

Sevgili okur bu atmosferde yazı yazmak hiç olmadığı kadar zor, öyle ki ciğerden kaleme kan çekmek kalemden kağıda mürekkep akıtmaktan daha kolay. Neden mi? Öyle bir iklim yaşıyoruz ki ara renklere hiç yer yok. İki renk var, siyah ve beyaz. Yazılanı değerli ya da geçersiz yapan “kimci”...