Sarı toz çözüldü!

0

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş, İstanbul’da bazı konsolosluklara postayla gönderilen şüpheli toza ilişkin çalışmalarda, bunun tebeşir tozuna benzer bir madde olduğunun saptandığını bildirdi. Ayrıca tozun herhangi bir zarar verme olasığının olmadığı bildirildi.

 

Basın toplantısı düzenleyen Gümüş, cuma günü İstanbul’daki ABD konsolosluğu başta olmak üzere bazı konsolosluklara zarf içerisinde gönderilen tozla ilgili de açıklamalarda bulunan Gümüş, üst düzey laboratuarlarda yapılan incelemelerde söz konusu maddelerde biyolojik silah tabiri olarak kullanılabilecek bir toksine rastlanmadığını ifade etti. Şarbon ve veba gibi toksinlerin görülmediğini belirten Gümüş, dün gece itibariyle de kimyasal toksine rastlanmadığını söyledi.

Risk yok.

Yapılan incelemelerde söz konusu tozların tebeşir tozu olarak kendilerine rapor edildiği bilgisini veren Gümüş, “Herhangi bir risk yoktur” dedi. Gümüş, toza maruz kalanların Bakırköy Sadi Konukoğlu Hastanesi’nde gözetim altında tutuldukları ve dün de taburcu edildiklerini belirtti. Gümüş, Macaristan Konsolosluğu’nda çalışan 6 kişinin ise bugün taburcu edilebileceklerini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here