“Sebze fiyatları rekor kırıyor”

0


Tüketici Hakları Derneği (THD), Mart ayı enflasyonuna ilişkin basın açıklaması yayımladı. Açıklamada bilhassa besin fiyatlarına dikkat çekilerek, sebze Türkiye’de bugüne dek görülmedik şekilde üstün dereceli üzerine üstün dereceli kırıyor ifadelerine yer verildi. “SEBZEDEKİ YILLIK FİYAT ARTIŞI…

“Sebze fiyatları rekor kırıyor”

Tüketici Hakları Derneği (THD), Mart ayı enflasyonuna ilişkin basın açıklaması yayımladı. Açıklamada bilhassa besin fiyatlarına dikkat çekilerek, sebze Türkiye’de bugüne dek görülmedik şekilde üstün dereceli üzerine üstün dereceli kırıyor ifadelerine yer verildi.

“SEBZEDEKİ YILLIK FİYAT ARTIŞI SON BİR YILLIK MAAŞ ARTIŞLARININ 5 KATI”

Tüketici Hakları Derneği Mart ayı enflasyon değerlerine ilişkin basın açıklaması yayımladı. “Sebzede  enflasyon, Türkiye’de bugüne dek görülmedik şekilde üstün dereceli üzerine üstün dereceli kırıyor” ifadelerine yer verilirken, TÜİK istatistiklerine gore Mart 2018 – Mart 2019 dönemine ilişkin 22 kalem sebzede son bir senelik enflasyonun yüzde 102 olduğu ifade edildi. Sebze enflasyonunun, Ocak 2018 – Ocak 2019 döneminde yüzde 94,72, Şubat 2018 – Şubat 2019 döneminde ise yüzde 95,25 bulunduğunun ifade edilmiş olduğu açıklamada, sebzede senelik enflasyon artışının ne zamana kadar yükselmeye devam edeceğinin bilinmediğine dikkat çekildi.

2018 yılı Mart ayı ile 2019 yılı Mart ayının sebze fiyatlarının karşılaştırıldığı açıklamada son bir senelik fiyat artış yüzdesine gore yüzde 222, 3497 ile kuru soğanın olduğu açıklandı. Kuru soğanı ise yüzde 182,4170’lik artış ile pırasa ve yüzde 158,9010’lik artış ile patates takip etti.

TÜİK istatistiklerine gore, 22 kalemden oluşan sebzedeki averaj senelik fiyat artışı  (senelik enflasyon) son bir senelik maaş artışlarının 5 katı, senelik enflasyonun ise 5,18 katı olduğu belirtilirken izahat söyle devam etti:

“Artık, yoksulun mutfağına kafi sebze girmez oldu. Tüketiciler, yüksek sebze tutarları karşısında hakkaten de çaresiz durumda görünüyorlar.”

“YERLİ ÜRETİM VE KÜÇÜK ÇİFTÇİLER HER YÖNDEN DESTEKLENSİN”

Tüketici Hakları Derneği, tüketiciler olarak, ülke yönetiminden ve belediyelerden bekledikleri acil çözüm önerileri bulunduğunu ifade ederek, önerilerini şu şekilde sıraladılar:

  • Tarımdaki negatif ve belirsiz gidişin sebebi olan yanlış ziraat ve besin politikaları ivedilikle terk edilerek, halk ve kırsal kalkınma için doğru ziraat ve besin politikaları uygulamaya konulsun.
  • Tarımsal üretim ve tüketim kooperatifçiliği ön plana alınsın ve desteklensin
  • Yerli üretim ve minik çiftçiler her yönden desteklensin
  • Tarımsal KİT’ler ivedilikle kurulsun
  • Tarımsal ürünlerde aracılığa ve ithalata son verilsin
  • Kentlerde yaşayan tüketicilerin ucuz ve sıhhatli tarımsal ürünlere ve sebzeye erişimi için belediyeler minik çiftçiler ile ilişkiye geçsin ve ortaklık yapsın.

(Eren GÜVENDİK)CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here