Ana SayfaHaberlerEkonomiSeçim bitti geçim zorlaştı:...

Seçim bitti geçim zorlaştı: Gıda fiyatları seçim sonrası fırladı

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonunun Ar-Ge birimi KAMU-AR’ın, Ankara’daki pazar ve marketlerden tertipli olarak derlediği tutarları esas alarak yapmış olduğu “halkın enflasyonu” araştırmasının Nisan ayı neticeleri açıklandı.

Raporda seçimlerin sona ermesi ile seçim öncesi tutarları denetim altında tutmak için kullanılan yöntemlerin etkinliğinin azaldığı ve fiyatlarda patlama görüldüğü açıklandı.

Tüketim harcamaları araştırmaları, en yoksul yüzde 10’luk kesimin harcamış olduğu her 100 liranın 31 lirasını besin için yaptığını, en varlıklı yüzde 10’luk kesimin ise 100 liralık harcamasının 13 lirasını besin için ayırdığını gösteriyor.

İşte Birleşik Kamu İş Sendikası Ar-Ge ekibinin hazırladığı o raporun bilgileri:

Besin fiyatlarında senelik artış %59

İktidarın seçim öncesinde, “tanzim satış, depo baskını, gümrüksüz ithalat” şeklinde yöntemlerle baskılamaya çalmış olduğu besin fiyatlarında seçimin bitmesiyle beraber tam bir patlama yaşandı. Nisanda besin tutarları bundan önceki aya bakılırsa averaj yüzde 6,22 oranında artış kaydetti. Besin fiyatlarındaki senelik artış ise yüzde 58,99’a kadar çıktı.

Tüketim harcamaları araştırmaları, en yoksul yüzde 10’luk kesimin harcamış olduğu her 100 liranın 31 lirasını besin için yaptığını, en varlıklı yüzde 10’luk kesimin ise 100 liralık harcamasının 13 lirasını besin için ayırdığını gösteriyor. Dolayısıyla besin fiyatlarında yaşanmış olan artış ve azalışlar, harcamalarının büyük bölümünü gıdaya ayırmak zorunda kalan yoksulları daha çok etkiliyor.

Türkiye’deki aileler besin için harcadıkları her 100 liranın 17,9 lirasını pirinç, ekmek, bulgur, buğday unu, makarna ve şehriye şeklinde ürünlere harcıyor. Öteki ülkelere bakılırsa miktar olarak oldukça azca tüketilmesine karşın, dünyanın kim bilir en yüksek fiyatlarının geçerli olması sebebiyle et ve balık için meydana getirilen harcamalar ise besin harcamalarının yüzde 22,4’ünü oluşturuyor. Süt, peynir, tereyağı ve öteki süt ürünleri ile yumurtanın besin harcamaları içindeki oranı ise yüzde 13,4’ü buluyor. Türkiye’de besin için harcanan her 100 liranın 5,5 lirası tereyağı dışındaki yağlara,10,8 lirası meyveye, 15,1 lirası sebzeye, 6,1 lirası şeker, reçel, bal şeklinde besin ürünlerine, 3,1 lirası çay ve kahveye, 3,6 lirası alkolsüz içeceklere, 2,2 lirası ise öteki besin maddelerine ayrılıyor.

Ek olarak TÜİK’in araştırmalarına bakılırsa yoksullar besin harcamalarının büyük bölümünü ekmek, tahıl ve sebzeye ayırırken, zenginlerin besin harcamalarının büyük bölümünü et, balık ve deniz ürünleri oluşturuyor.

Türkiye’de başta hayvancılık ve sebze olmak suretiyle ziraat sektörünün üretimindeki artışın, talep artışının arkasında kalması, bazı ürünlerde üretimin azalması, üreticiyle tüketici arasındaki zincirde yer edinen aracıların yüksek kar oranları ve öteki nedenlerle besin fiyatlarında yaşanmış olan yükselişten en büyük ziyanı, gelirinin büyük bölümünü gıdaya ayırmak zorunda olan ve enflasyona karşı herhangi bir koruması bulunmayan yoksul kesimleri etkiliyor.

Aylık bazda hangi ürünlerde ne kadar artış görüldü?

Nisan ayında besin harcamaları mart ayına bakılırsa yüzde 6,22 oranında artış kaydetti.

Nisanda, ekmek, un, bulgur, pirinç, makarna fiyatlarında bundan önceki aya bakılırsa yüzde 0,75 oranında artış yaşanırken, et-balık harcamalarında ise hem kırmızı, hem beyaz et hem de balık fiyatlarına bağlı olarak yüzde 13,28 şeklinde oldukça yüksek oranda artış gözlendi.

Nisanda süt ve süt ürünleri ile yumurta harcamaları yüzde 1,91 oranında artarken, katı ve sıvı yağ fiyatlarında yüzde 2,07 oranında azalış yaşandı.

Meyve harcamalarının yüzde 1,09 oranında azaldığı nisanda ayında sebze harcamalarında ise bundan önceki aya bakılırsa yüzde 17,25 oranında artış kaydedildi. Seze fiyatlarında gene patates ve kuru soğan şeklinde ürünlerde yaşanmış olan fiyat artışları belirleyici oldu.

Bakliyat tutarları yüzde 0,26 oranında artarken, salça, zeytin, bal, çay tuz ve benzeri besin maddelerinden oluşan öteki besin fiyatlarında da yüzde 3,85 oranında artış oldu.

Senenin başına bakılırsa değişiklik

Senenin ilk dört ayında besin fiyatlarında toplam yüzde 23,55 oranında yükseliş yaşandı. Geçen senenin aralık ayına bakılırsa ekmek, un, bulgur vb. besin ürünlerinin tutarları yüzde 4,69, et ve balık tutarları yüzde 9,1 oranında arttı. Süt ve süt ürünlerinin fiyatlarında yüzde 24,15, meyve fiyatlarında yüzde 31,06, sebze fiyatlarında yüzde 77,02, bakliyat fiyatlarında yüzde 1,06 artış oldu. Yağ fiyatlarının yüzde 0,23 oranında azaldığı bu zamanda, öteki besin fiyatlarında ise yüzde 9,66 oranında yükseliş yaşandı.

Bundan önceki yıla bakılırsa değişiklik ürkütücü

Besin harcamalarında bundan önceki senenin aynı ayına bakılırsa (Nisan 2018) bakılırsa ise yüzde 58,99 oranında artış gözlendi.

Nisan 2019 itibariyle son bir yılda ekmek, un, bulgur, makarna ve benzerlerinin fiyatlarında yüzde 24,83, et-balık fiyatlarında 30,79, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında yüzde 39,18 oranında artış kaydedildi. Bir yıl öncesine bakılırsa bakılırsa katı ve sıvı yağ tutarları yüzde 15,03 oranında arttı. Meyve tutarları yüzde 108,34 oranında, sebze tutarları ise yüzde 214,42 oranında artış gösterdi. Bakliyat tutarları yüzde 17,9 öteki besin tutarları ise yüzde 22,42 oranında arttı.

hakkında Secim bitti gecim zorlasti Gida fiyatlari secim sonrasi firladi Bitti

Kaynak: Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu


10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Kayahan’ın herkesin bildiği ve en çok sevdiği 10 şarkısı

Öncelikle yaşadığı rahatsızlık sonrasında, defalarca tedavi sürecine girmesine rağmen 3 Nisan...

Türkiye’den 26 fotoğrafla “Zamanın Durduğu An”

Boyner Mağazaları ve Ant Yayıncılık'ın düzenlediği Boyner 9. Ulusal Fotoğraf Yarışması...

Grinin 50 Tonu’nun berbat bir film olduğunu kanıtlayan 5 yasaklı film

Yasaklı film demek izleyicide merak uyandıran ve bilet aldırmaya zorlayan bir...

Ricardo Bofill, çimento fabrikasından büyülü bir ev yaptı

İspanyol mimar Ricardo Bofill, 1. Dünya Savaşı’ndan kalma terkedilmiş bir çimento...

Tartışı-Yorum

“Bize Her Yer İnönü”

  Kadir Gürhan “Bize her yer Trabzon” cümlesi Trabzonsporlularca özellikle deplasman tribünlerde yapılan yaygın bir tezahürattır. Yıllarca Trabzonspor taraftarı bize bu tezahüratla her deplasmanın birer Avni Aker olduğunu gösterdi. 2014-15 sezonu (Süleyman...

“Nasıl Olacak?” 25 Kasım’da sahneleniyor!

İki genç yönetmen, Ümit Anaç ve Berke Yüksel'in genç bir kadroyla hayat verdiği Tiyatro 8 ANKARA, sekizinci yaşına giriyor. Yeni sezona çok farklı tarzda kurgulanmış bir oyunla başlayan ekip,...

Kerbelâ’ya Giderken Hz. Hüseyin

İmam Hüseyin, Hz. Ali ve Hz. Fatıma’nın ikinci oğludur. Hicretin dördüncü yılı Şaban ayının üçüncü günü Medine’de dünyaya geldi. Künyesi Ebu Abdullah’tır; lakapları ise Raşid, Tayyib, Vefî, Zekî, Mübarek,...