Seçim sonrası gayrimenkul piyasaları umutlu

0


Mahalli seçimlerin tamamlanması sonrasında gözler yeniden iktisat piyasalarına yöneldi. Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, seçim sonrası dönemden ümitli olduklarını dile getirdi.
Mahalli seçimlerin tamamlanması sonrasında gözler yeniden iktisat piyasalarına yöneldi. Bilhassa son dönemde suskun olan gayrimenkul piyasasında 2019 yılının ilk 2 ayında geçen yıla nazaran yüzde 20 daralma söz mevzusu. Konut satışları ilk 2 ayda 151 bin 387’de kalırken, tüm satış işlemleri ise 286 bin 246 olarak gerçekleşti.

Seçim sonrası dönemden ümitli olduklarını dile getiren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Seçimler sonrasında mazbatayı alan başkanlar vaatlerini gerçekleştirmek için çalışmalara başlayacaklar. Bilhassa belediyelerin hizmet alanlarında kamusal hizmetlerin artması, ulaşımın kolaylaşması, turizme yönelik emekler, kreş ve eğitim alanları, otopark ve yeşil alanlar, bağlantı yolları ve köprüler, kültürel ve toplumsal alanlar ile yeni vizyonlar ortaya konulacak. Bunlar da aslen gayrimenkul geliştirme faaliyetleri olarak o ilçeye, o şehre olan talebi artıracak” dedi.

“Krizi fırsata çevirebilmeliyiz”
Gayrimenkul piyasalarında bilhassa mevcut durumda birçok fırsat bulunduğunu da dile getiren Altın Emlak Genel Müdürü, “Tapu harçlarındaki indirim ve KDV muafiyetlerinde süreler yılsonuna kadar uzatıldı. Yabancılara satışta KDV muafiyetleri, vatandaşlık işlemlerinin kolaylaştırılması sağlandı. Mevcut stoklar için kredi kampanyaları devam ediyor. Bu aşamada stoklar tükendikten sonrasında fiyatlarda yüksek artışlar kaçınılmaz olacak. Şu anda satışta olan birçok gayrimenkul, inşaat maliyetinin altında arz ediliyor. Bu fırsatı yatırımcı kesinlikle değerlendirmeli” ifadelerini kullandı.

“Riskli yapılar unutulmamalı”
Seçimler sonrası rehavetin oluşmaması ve bilhassa riskli yapıların unutulmaması gereğini de dile getiren Özelmacıklı, “Riskli yapıların ve alanların titizlik ve takip edeni yönetim değişikliklerinden etkilenmemeli. Tüketicilerin inşaat sektörüne olan güvenleri artırılmalı. Riskli alanlarda belediyeler çözümler sunmalı vatandaşa yol göstermeli” dedi.(İHA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here