Seçim sonuçlarına Türkiye’nin risk primi de tepki verdi

0


Türkiye’nin beş yıllık kredi iflas takası (CDS) primi, İstanbul’da dün yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu’nun kazanmasının ardından 18 baz puan geriledi.

IHS Markit verilerine göre Türkiye’nin beş yıl vadeli borcunu iflasa karşı sigortalamanın maliyetini gösteren CDS’ler Cuma günü 445 baz puandan kapandıktan sonra bugün 1332 itibarıyla 427 baz puana geriledi.

Bu hafta seçimi atlatan piyasalar gündemdeki belirsizliklere odaklandı, bu da TL varlıklardaki düşüşün sınırlı kalmasına neden oluyor.

Kur tarafında 5,71’e düşüş sonrası 5,77 yakınında fiyatlama yaşanırken borsa ise hem seçim hem de gün içinde gelen haber ile yükselişte.

BIST 100 bugün 96 bin puanın üzerine çıkmasının ardından 95 bin 300 yakınında %1,35 primli fiyatlanırken gösterge Türkiye 2 Yıllık faiz de %18,65’e geriledi.

Haftanın ilk işlem gününde TL varlıklar gelişen ülke paralarından pozitif ayrışarak en çok değer kazanan oldu.

İLGİLİ HABERDövizden Sonra Borsa’nın da Seçim Sonuçlarına İlk Tepkisi OlumluDövizden Sonra Borsa’nın da Seçim Sonuçlarına İlk Tepkisi Olumlu

İLGİLİ HABERDöviz Kurunun Seçim Sonuçlarına İlk Tepkisi: Dolar Düştü, TL DeğerlendiDöviz Kurunun Seçim Sonuçlarına İlk Tepkisi: Dolar Düştü, TL DeğerlendiCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here