Seçimden Önce Yeni Ekonomi Paketi Geliyor! İçinde Neler Var?

0


Ankara’dan sızan haberlere bakılırsa AK Parti, 23 Haziran’da yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinden ilkin, acil ve öncelikli olarak belirlediği 4 teklifi yasalaştıracak. Bu düzenlemeler içinde en ehemmiyet verileni iktisat alanındaki düzenlemeler olduğu bildiriliyor. Cumhurbaşkanlığı ve AK Parti’de meydana getirilen toplantılarda, seçimden ilkin TBMM gündemine gelmesi ihtiyaç duyulan düzenlemeler ele alındı. Bu çalışmalarla ilgili detaylı brifing alınırken, düzenlemelere son şeklinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katılmış olduğu toplantılarda verileceği bildirildi. Meclis’te bayrama kadar yasalaşması beklenen düzenlemeler içinde en dikkat çekici olanı hemen hemen hazırlıkları devam eden “iktisat torbası” olacak.

Özgürlük’ten Nuray Babacan’ın haberine bakılırsa teklifin emek harcamaları aşamasında tüm kurum ve bakanlıklardan ilk olarak yasalaşması ihtiyaç duyulan düzenlemeleri bildirmeleri istendi. Bu teklifin içinde, Merkez Bankası’ndaki ihtiyati akçeden bütçeye meydana getirilen aktarıma olanak veren yasal düzenlemenin olacağı da iddia ediliyor. Bu paradan bütçeye aktarım yapılması için yasal alt yapının gerektiği, Merkez Bankası yönetiminin de bunu bilhassa istediği belirtiliyor.

Iktisat paketinde, enerji şirketlerinin bir süreden beri mevzu başlığı edilen borçlarının tekrardan yapılandırılmasının da bulunmuş olduğu öne sürülüyor. İktidarın, köprü geçiş ücretlerine ilişkin cezaları da tekrardan yapılandıracağı belirtiliyor. Bu torbanın genişliği, bakanlıklardan gelen taleplere bakılırsa belirlenecek ve netleşecek.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here