Ana SayfaHaberlerEkonomiSeçimler arifesinde Arjantin piyasaları...

Seçimler arifesinde Arjantin piyasaları karıştı

Başkanlık seçimlerine 3 gün kala, Arjantin’de mali panik bir kez daha baş gösterdi.  Seçimleri popülist ekonomik politikalar vadeden Peronist Alberto Fernandez ve yardımcısı eski başkan Cristina Fernandez de Kirchner’in ilk turda kazanması bekleniyor. Başkan Macri’nin reformcu ekonomik politikaları ve IMF’yi dev bir mali yardım paketi eşliğinde ülkeye davet etmesi Latin Amerika ülkesini ekonomik sıkıntılardan kurtarmaya yetmedi.

Ön seçimlerde Fernandez ve Kirchner’in açık bir zafer kazanması ardından ilk paniğini yaşayan Arjantin piyasaları, ardından Hazine’nin bir kısım borcun vadesini uzatması ve konvertibilitenin sınırlanması ile durulmuştu. Belki de ikinci paniğin fitilini Washington DC’de yapılan IMF-Dünya Bankası toplantılarda IMF’nin Arjantin tahvili tutanlara Fernandez seçilirse %40-60 arasında kaybı göze almalarını söylemesi ateşledi.

Dün akşam Arjantin Merkez Bankası’nın $350 milyon döviz satmasına karşın peso  %1.34 değer kaybederken, son bir yılda dolara karşı kaybını %84’e taşıdı. Merkez Bankası’nın seçim bitene kadar daralan rezervleri ve peso devaluasyonu arasında denge kurmaya çalışarak ani bir enflasyon patlamasıyla ödemeler dengesi arasındaki Sırat Köprüsü’nü  kazasız geçmeye çalıştığı söyleniyor.

Ağustos itibarıyla yıldan yıla ekonomik aktivite %3 daralırken, enflasyon ise %53 olarak ölçüldü.   Seido Ekonomik Danışmanlık firması direktörü Gabriel Zelpo “Fernandez’in izleyeceği politikalara güven yok” ifadesini kullandı.

Gelişmekte Olen Ülkeler (GOÜ, Piyasalar = GOP) geneli ve Latin Amerika piyasaları Arjantin’de hortlayan çalkantıdan etkilenmedi. MSCI GOP Hisse Endeksi günü %0.52 primle kapatırken, Brezilya ve Meksika para birimleri de dolara karşı değer kazandılar. GOP Ekim başında bu yana anlaşmalı Brexit, Ticaret Savaşı’nda ateşkes ve Fed-AMB’ndan gelecek ek parasal gevşeme beklentisiyle güçlü prim yapıyor.

 

IMF İntiharlık Durumda

 

JP Morgan anketi: Tırnak kemirten endişe resesyon

 

IMF:  $19 trilyonluk borç bombası korkutuyor 

 

hakkında FOS anlatti Doviz ve Faiz Yukselecek arifesinde


10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

İnsanlık tarihinin gelmiş geçmiş en zengin 20 insanı

İnsanlık tarihine gelmiş geçmiş en zengin insanların kimler olduğunu bilmek istediğinizi...

Karadeniz’de Mutlaka Gidilmesi Gereken Yerler

Karadeniz kıyıları, keşfedilmeyi bekleyen zengin kültürel ve tarihi mirasıyla gizli bir...

Grinin 50 Tonu’nun berbat bir film olduğunu kanıtlayan 5 yasaklı film

Yasaklı film demek izleyicide merak uyandıran ve bilet aldırmaya zorlayan bir...

Marion Fayolle’un 8 illüstrasyonuyla seksle ilgili ‘dile yerleşmiş klişeler’

Fayolle, Les Coquins adlı çalışmasında insanların kafasında oluşan seksle ilgili klişeleri...

Tartışı-Yorum

Alevilikte Tenasüh İnancının Kökeni

Tenasüh (reenkarnasyon, metampsikoz), yaygın tabirle insan bedeni öldükten sonra ruhun başka bedene göç etmesi ve hayatını sürdürmesi. Tenasüh inancı insanoğlunun yaşadığı tüm coğrafyalarda kendine bir şekilde yer bulmuş eski...

Türkiye’de katliamlar hangi kültürden besleniyor?

Bugün Kürt illerinde yaşanan katliamlar hangi kültürel gelenekten besleniyor ve yaşananlara sessiz kalan vicdansızlık referanslarını nereden alıyor? Sendika.org yazarı Önder Özdemir, tarihten verdiği birkaç örnekle yaşadığımız güne kadarki katliamlar...

Hasan Cemal: 7 Haziran’da oyum HDP’ye!

T24 yazarı Hasan Cemal, 5.3.2015 tarihli yazısında oyunu HDP'ye vereceğini açıkladı. Cemal yazısında "Başkan babalık hayalleri uçup gidebilir. Bunun içindir ki, Erdoğan’la tetikçileri HDP’yi hedef tahtası haline getirdiler" ifadelerini...