escort kuşadası

29.1 C
İstanbul
Perşembe, Temmuz 29, 2021

Seçmeli ders tartışması devam ediyor: Ortak dersler din kültürü, edebiyat
[ad_1]

BirGün’ün gündeme taşımış olduğu yeni eğitim sisteminde matematik ve fen bilimleri derslerinin seçmeli mi, mecburi mu olacağı tartışması devam ediyor. Eğitimci Pervin Kaplan 10’uncu sınıftan itibaren bu derslerin seçmeli olacağını belirtti ve şöyleki konuştu: “Matematik demek yaşam anlama gelir. Müzikte de notalar matematikle ilgili. Matematik bilmezsen müzik de yapamazsın.”

Matematik temel derstir

Kaplan seçmeli ders mevzusuna ilişkin şu ifadeleri kullandı: “9’uncu sınıfta ortak dersler var. Fakat 10 ve 11’de Türk Dili ve Edebiyatı ile Din Kültürü mecburi, onun dışındakiler seçmeli. Matematik seçerse onu alacak, toplumsal beşeri seçerse onu alacak, fen bilimlerini seçerse de onu alacak. 12’nci sınıfta ortak derslere İnkılap Zamanı ve Atatürkçülük de katılıyor. O süre Toplumsal ve Beşeri okursa matematik okuyamayacak. Burada alana gore seçim yapılacak. Bir sözel talebesi de matematik bilmek zorunda. Matematik demek yaşam anlama gelir. Müzikte de notalar matematikle ilgili. Matematik bilmezsen müzik yapamazsın. Matematik temel derstir. Bundan vazgeçilemez.”

Sertifika kurslarının yeni sistemde öne çıkarıldığını bildiren Kaplan “Sistem şuna dayanıyor: Bireyselleştirilmiş dersler, seçmeli dersler, portfolyolar. Bakan ne diyor? Uzaktan eğitimle de öğrenciler akredite edilmiş kurslardan ders alabilirler diyor. Bu sistemde seçmeli derslerin dershaneleri mi yaratılacak diye soruyorum ben de. Üniversite imtihanı da bunun üstüne. Birazcık bireysel sınavlar düşünülüyor İngiliz seçimi birazcık sertifikalar üstüne Amerikan seçimi olmuş. 12’nci derslik öğrencilerinin dersleri azalacak deniyor. 2020’de sınava girecek bu öğrenciler ve naturel olarak tedirginler. Nasıl sonuçlanacağını bilemiyorlar” dedi.

YÖK ile MEB ayrı telden

YÖK ile MEB içinde bir iletişimsizlik olduğuna dikkat çeken Kaplan şunları söylemiş oldu: “Öteki bir mühim nokta ise YÖK’ün bu emek vermeden asla haberi yok. Oysa bu sınavlarda öncelik YÖK’tedir. Yeni üniversite sistemi YÖK’ten bağımsız yapılamaz.”

***

Bakan deklare etti: Ortaokul ve ilkokula da değişim geliyor

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni lise eğitim sistemine geçiş sonrası bir takım değişim yapmayı planladıklarını deklare etti. Bakan Selçuk, derslik geçme yönetmeliğinde de değişim yapacaklarını, ilköğretim ve ortaokul sisteminde yenilikler olacağını söylemiş oldu. Özgürlük’ten Nuran Çakmakçı’ya konuşan Selçuk “Şu anda öğrenciler 10’uncu sınıfta alan değişimiyle ilgili karar veriyor ve değiştiremiyor. Kısaca köprüden ilkin son çıkış 10’uncu sınıfta. Biz bunu 11’inci sınıfa taşıyoruz. İlkokul, ortaokul sistemini de değiştireceğiz, makul bir sürede onu da açıklıyoruz. Bir taraftan mevcut durumu da iyileştirmeye çalışıyoruz.

Mesela Liselere Giriş Imtihanı (LGS) sual tipini değiştirdik. Böylece ders işleme sürecine, evlatların okuduğunu anlama düzeylerinin gelişmesine katkı sağlamak istiyoruz” dedi.

[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler