Şeker-İş, Ramazan ayı için ucuz tatlı uyarısında bulundu

0


Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kala iftar sofralarının vazgeçilmezi gıdalara da rağbet artıyor. Türkiye Besin ve Şeker Endüstri İşçileri Sendikası (Şeker-İş) Ramazan Ayı’nda mühim uyarılarda bulunmuş oldu. Genel Başkanı İsa Gök tarafınca meydana getirilen yazılı açıklamada bilhassa merdiven altı diye tabir edilen ve hangi şartlarda üretildiği belli olmayan gıdalara dikkat çekildi. Bilhassa mısır şuruplu ve yüksek yoğunluklu tatlandırıcılarla tatları değiştirilerek üretilen ürünlerin insanlara ‘yüzde yüz pancar şekerinden üretilmiştir’ kandırmacasıyla satıldığını ifade eden Gök, Ramazan Ayı’nın insan sağlığını hiçe sayan besin teröristleri için adeta nimet ayı bulunduğunu söylemiş oldu.

Günümüzde sağlıksız besin tartışmaları ve yorumlarının oldukca değişik bir noktaya geldiğini, abartılı ve inandırıcılıktan uzak söylemlerle  halkın kafasının karıştırılmaya çalışıldığının altını çizen İsa Gök, “Bir yerlerde yanlış yada noksan yapıyoruz. Artık düşünceyi, inancı, algıyı, eylemi, gerçeği, hatası, tutum ve davranışları masaya yatırma zamanı geldi de geçiyor. Başkalarından akıl kiralayan bir ekip insanların kanserojen söylemleri başta şeker sektörü olmak suretiyle Türkiye ekonomisini zehirlemektedir. ” diye konuştu.  İnsanların ucuz diye satın almış olduğu gıdaların ceplerinden fazlasıyla sıhhat harcanması olarak çıktığına vurgu meydana getiren Gök, biyolojik ve sosyolojik ritmi bozulmuş bazı beyinlerin insanların sağlığıyla oynamaya haklarının olmadığına dikkat çekti. Gök, açıklamasına şöyleki devam etti:

TÜRKİYE FABRİKA STRESLİ ÜLKE KONUMUNDAN ÇIKMALI

“Akıl öyleki şeylere çalışıyor ki şeytana bile pabucunu ters giydiriyor.  Piyasada albenisi oldukca bazı ucuz, kirli ve azca tatlı hurmalar daha iyi bir parlaklık verilsin, kirleri örtülsün, azca olan tadı artırılsın diye glikoz şurubu püskürtülerek parlatılıp paketlenerek piyasaya sürülüyor. İnsanlarımız hasta oluyor, hastaneler dolup taşıyor. Sıhhat harcamaları korkulu boyutlarda. Zamanında yapılmayan doğrular, zaman içinde içinden çıkılamayan zorluklara dönüşüyor. Senelerdir Nişasta Bazlı Şekerlerle, suni tatlandırıcılarla ‘Görevimiz Çekince’ oyunu oynamaktan sıkıldık. İki fotoğraf arasındaki farkın artık görülmesi gerek. Türkiye’nin yapınak stresli ülke konumundan bir an ilkin çıkartılarak yapınak ayarlarına tekrardan döndürülmesi gerekmektedir. Teknolojik dönüşümü değil, hastalıklı bünyeyi kürtaj edecek yerli ve ulusal bir anlayış ekonomiye yön verecek, toplumun nefesini açmış olduğu şeklinde yeni güç merkezlerinin oluşturulmasıyla krizden çıkışın yolu da aralanacaktır.”

(Rozita Merve HAMİDİ)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here