Selçuk Belediyesi’nden leylek yuvalarına tadilat

0


İzmir’in Selçuk ilçesinde, leyleklerin yumurtalarını bırakması için yuvalarda tadilat yapılmış oldu. Yuvalara file serilerek, kuşlara destek olundu.

Selçuk Belediyesi’nce ilçenin simgelerinden olan leyleklerin bakımsız kalan yuvalarının tadilatı yapılmış oldu. Leyleklerin göç yolları üstünde bulunan Selçuk’taki beslenme ve barınma noktalarının onarımlarını yaptıklarını kaydeden Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, “Biz daha ilkin leylekleri seyretme, takip etme, göç yollarına bakma şeklinde kayıtlar alıyorduk. Halkalama emek harcaması ile leyleklerin göç yolları, göç hareketleri takip ediliyor. Burada hedefimiz, leyleklerin zarar görmemesini sağlamak” dedi.

Selçuk’un; gürültü azlığı, sulak ve bataklık alanlarının varlığı sebebiyle leyleklerin beslenme ve barınması için elverişli bulunduğunu özetleyen Başkan Sengel, “Yuvalarda yapılması ihtiyaç duyulan işler de vardı. Leyleklerin yumurtalarını bırakmak için yuvalara gelmelerini sağlamak gerekiyordu. Yumurtasını daha rahat bırakması için tadilat yaptık. Yuvalara file serdik. Kuşlara yardım ettik. Leylekler bizim için oldukça mühim” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here