Serra Yılmaz, 26. Altın Koza’nın jüri başkanı

0


26. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisi belli oldu. Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve bu yıl 23-29 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jüri başkanlığını oyuncu Serra Yılmaz’ın üstlenirken, yönetmen İlksen Başarır, oyuncu Öykü Karayel, senarist ve yapımcı Emine Yıldırım, müzisyen Aytekin Ataş, görüntü yönetmeni Soykut Turan ve sinema yazarı Uğur Vardan jüride yer alacak.

Festivalin ön jürisi tarafından seçilen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması finalisti filmler, geçen hafta açıklanmıştı. Barış Atay’ın yönettiği “Aden”, Burak Çevik’in yönettiği “Aidiyet”, Semih Kaplanoğlu imzası taşıyan “Bağlılık-Aslı”, Serhat Karaaslan’ın yönettiği “Görülmüştür”, Nihat Durak‘ın yönettiği “Kapı”, Eylem Kaftan’ın yönettiği “Kovan”, Pelin Esmer’in yönettiği “Kraliçe Lear”, Ali Aydın’ın yönettiği “Kronoloji”, Kıvanç Sezer’in yönettiği “Küçük Şeyler”, Cenk Ertürk’ün yönettiği “Nuh Tepesi”, Köken Ergün’ün yönettiği “Şehitler” ve Cihan Sağlam‘ın yönettiği “Uzun Zaman Önce” festivalde yarışacak filmleri oluşturuyor.

Üçünün dünya ilkgösterimini, dördünün Türkiye ilkgösterimini Adana’da yapacağı filmlerden beşi de yönetmenlerin ilk filmi olma özelliği taşıyor.

Altın Koza adı iade edildi

Festivalde bu yıl filmler; Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması ve Adana Kısa Film Yarışması olmak üzere toplam dört kategoride yarışacak. Yarışma kategorisi dışında Uluslararası Uzun Metraj Film gösterimleri de yapılacak. Altın Koza Ödülleri ise 28 Eylül 2019 Cumartesi gecesi düzenlenecek törenle sahiplerine sunulacak.

Çoğunlukla Adanalı sanatçıların yer aldığı festivalin yeni yürütme kurulunda Menderes Samancılar, Timur Savcı, Nebil Özgentürk, Kadir Beycioğlu ve İsmail Timuçin yer alıyor. Festival direktörlüğünü ise uzun yıllar Adana Altın Koza Film Festivali sinema bölümü direktörlüğünü yürütmüş olan Kadir Beycioğlu üstleniyor. 

İlk adım olarak “Adana Film Festivali”ne, “Altın Koza” adını iade eden yürütme kurulu; temiz, şeffaf, hiçbir ayrım gözetmeyen, sansürsüz ve özgür bir festival hedeflediklerini belirtiyor.

Festivalde bu yıl ilk kez usta yazar Orhan Kemal’in anısına Orhan Kemal Emek Ödülleri verilecek. 

 

Kaynak: Filmloverss

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here