Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

‘Ses Kralı’ hayatını kaybetti

Kültür Sanat 17 Nisan, 03:34'de eklendi


“Ses Kralı” unvanıyla da malum bas bariton sesli Yaşar Hususi, 85 yaşlarında yaşamını yitirdi. Ses sanatçısı Hususi’in cenazesi, bugün Emirgan Camisi’nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının arkasından Ayazağa Mezarlığı’na defnedilecek.

Alınan bilgiye nazaran, rahatsızlığı dolayısıyla bir süredir tedavi gören sanatçı, Emirgan’daki evinde dün akşam saatlerinde yaşamını yitirdi. Yaşar Hususi’in cenazesinin, bugün Emirgan Camisi’nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının arkasından Ayazağa Mezarlığı’na defnedileceği bildirildi.

Diyarbakır’da 1934 senesinde dünyaya gelen Hususi, orta ve lise eğitimini burada tamamladı. 1955 senesinde Ankara’ya gelen Hususi, 1959’da sınavla Ankara Radyosu’na girdi. Sanatçı, 1979’da da İstanbul Radyosuna geçerek, o yıllarda sesinin rengi ve değişik tarzıyla Türk sanat müziği içinde ayrı bir ekol ortaya koydu. Çalışmalarında Türk Sanat Müziğinin özünü koruyarak bugüne uygun bir anlayışla yine yorumlayan Yaşar Hususi, sanat yaşamı süresince müziğin yeni nesiller tarafınca en doğru şekilde anlaşılarak ileri noktalara taşınması için çalıştı.

Hususi, 2010 yılından itibaren Kadıköy Belediyesi’ne bağlı Caddebostan Gönüllü Merkezinde “Yaşar Hususi TSM Sanat Topluluğunun” şefliğini yürüterek, bununla beraber İBB Kültür AŞ’nin sanatçısı olarak çeşitli konserler verdi. Türk Sanat Müziğini hem yurt içinde hem de yurt haricinde verdiği konserlerle yerli ve yabancı müzikseverlere tanıtan sanatçı, evli ve iki çocuk babasıydı. AA

Son güncelleme: 02:0317.04.2019Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Başlıklar: , , ,