1 C
İstanbul
Perşembe, Ocak 28, 2021

Sinematek, her gün İşçi Filmleri Festivali’nin arşivinden bir film paylaşıyor
Sinematek, koronavirüs salgını nedeniyle evde bulunanların keyifli vakit geçirmesi için her gün İşçi Filmleri Festivali’nin arşivinden bir film paylaşmaya başladı. Sinematek’in bugün için seçtiği film ise Radu Gabrea imzalı 2001 yapımı “Struma” belgeseli.

Tüm dünyada etkisini gösteren ve Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi olarak tanımladığı koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle toplu etkinlikler, festivaller ve konserler iptal ediliyor. Toplu etkinliklerin yanı sıra insanlar da zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamaya özen gösteriyor.

Bu süreçte iptal edilen birçok festival çevrimiçi film gösterim programları hazırlarken, pek çok sanatçı da sosyal medyadan konserler veriyor.

Sinematek de koronavirüs salgını nedeniyle evden çıkamayanların keyifli vakit geçirmesi için her gün İşçi Filmleri Festivali’nin arşivinden bir film yayımlamaya başladı. Sinematek’in bugün izleyiciyle buluşturduğu film ise Radu Gabrea imzalı 2001 yapımı “Struma” belgeseli.

Belgeselde, Struma adlı bir gemideki 769 kişinin dokuz hafta boyunca herkesin gözleri önünde bekletilmesinin ve ölüme gönderilmesinin hikâyesi anlatılıyor.

“Struma” belgesel filmi, Türkiye’ de ilk kez İşçi Filmleri Festivali’nde gösterildi.

Struma’da yaşananlar

Romanya’daki Yahudiler Nazilerden kaçmak ve Filistin’e gitmek üzere 110 yaşında bir kömür gemisi satın alırlar. Struma adlı bu gemi 769 yolcu ile 12 Aralık 1941 yılında Romanya’dan yola çıkar.
Boğaz’dan geçerken geminin motoru arızalanır ve 15 Aralık’ta Sarayburnu açıklarına demir atar. Almanya’nın baskısı ile gemiye geçiş izni verilmez ve yolcuların karaya çıkması da yasaktır.

Bir Amerikan petrol şirketinin Romanya müdürü aynı şirketin Türkiye temsilcisi Vehbi Koç’un girişimleriyle gemiden çıkarılır.

Dokuz hafta süresince demirli bekletilen gemiye Türkiye’deki Yahudi toplumu tarafından toplanan yardımlar ulaştırılır.

Struma gemisi TC’nin organizasyonu ile 23 Şubat 1942 tarihinde bir çekici romorkörle Karadeniz’e çekilir ve kaderine terk edilir. Struma “kaynağı bilinmeyen” bir torpil ile batırılır. 103’ü çocuk 768 kişi boğularak ölür. Sadece 1 kişi sağ kurtulabilir.

Türkiye’nin Nazilerle iyi geçinme politikasının sonucunda, içinde çocukların da olduğu 769 kişi 9 hafta herkesin gözleri önünde bekletilmiş ve ölüme gönderilmiştir.

Film şuradan izlenebilir.

 

Kaynak: Sendika63.org 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,294BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler