Siz sadece siyah-beyaz zebraları mı biliyorsunuz?

0


Zebra diyince akla ilk olarak siyah ve beyaz çizgiler geliyor olabilir. Sadece, doğada daha açık renk çizgileri olan ‘altın’ yada ‘sarı saçlı’ diye adlandırılan, ender bir cins de var.

Fotoğraf: Sergio Pitamitz

Bu zebralardan biri Tanzanya’daki Serengeti Ulusal Park’ta nöbet tutan fotoğrafçı Sergio Pitamitz’in objektifine takıldı.

National Geographic’in fotoğrafçısı Pitamitz, “Uzun süre altın zebra fotoğraflamak için bekledikten sonrasında amacıma ulaştım. Oldukca mutluyum” dedi. Altın zebraya geçmişte rastlandığını anımsatan Pitamitz, “Hawaii’de bir barınakta ve Kenya’da bir parkta görüntülendi. Sadece, onlar birilerinin himayesindeki sarı saçlı zebralardı. Bu, yaban hayatta görüntülenen ilk sarı saçlı zebra” dedi.

Uzmanların, albino olduğundan renginin açık bulunduğunu söylediği bu zebra türü doğada siyah-beyaz zebra sürülerinin içinde yaşıyor.

Renklenmeyi elde eden melanin pigmenti yokluğu ya da azlığından meydana gelen albinizme bir tek zebralarda rastlanmıyor. Orangutan, penguen, zürafa benzer biçimde türlerde de albinizm görülüyor.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here