Soğan tarlada 1 buçuk lira, pazarda 8 lira

0


Hatay’da 20 bin dekar alanda üretimi meydana getirilen turfanda soğan hasadı başladı. Ziraatçi Recep Balcı, kilosu tarlada 1 buçuk lira olan soğanın tezgahlarda 8 liraya satıldığını söylemiş oldu.
Hatay İl Ziraat ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, Hatay’da soğan hasadına başlandığını belirterek “Hatay soğan üretiminde Ankara ve Amasya’dan sonrasında yurdumuzun mühim soğan üreticisi illerinden bir tanesidir. Kumlu ilçemizde 3 bin dekara yakın, Reyhanlı ilçemizde 16 bin dekara yakın ve öteki ilçelerimizde olmak suretiyle 20 bin dekara soğan üretimimiz bulunmaktadır. Hasat edilen soğanlar ülkemizin değişik bölgelerine, hallere ve pazarlara gönderilmektedir. Bu yıl yağışların fazla olması sebebiyle hasat birazcık gecikti, araziye sadece girilebildi. Hasadın 15-20 Mayıs’a kadar süreceğini tahmin etmekteyiz. Dileğimiz bu soğanların piyasaya girmesi ile birlikte fiyatların dengeleneceğini düşünüyoruz” dedi.

Hataylı ziraatçi Recep Balcı ise, soğanı tarlada 1 buçuk liraya satabildiklerini, kendilerinin değil aracıların para kazandığını ifade ederek, “1996 yılından sonrasında aralıksız olarak bu işle uğraşıyorum. Pamuk, buğday, soğan şeklinde bu tip ürünleri ekiyoruz. Son birkaç senedir bayağı sorun çekiyoruz. İlaç mevzusunda olsun, mazot, gübre ve tohumların maliyetleri oldukça terfi etti. Şimdi haberleri izliyoruz, hallere gidiyoruz, pazarlara gidiyoruz. Soğana 5-7 lira, 8 lira fiyat çekiliyor. Biz bunu ürettiğimizde biz tarlada bu ürünü 1-1.5 liraya sadece verebiliyoruz. Ziraatçi para kazanıyor diyorlar fakat ziraatçi hiçbir şekilde para kazanamıyor, hep aradaki aracılar parayı kazanıyor. Soğanın tohumunu 9.5 liraya Bursa’dan getiriyoruz. 1 tonuna 10 bin liraya yakın para veriyoruz. 20 dönümü yetiştirene kadar bizlere maliyeti 30-40 bin lira oluyor. Bunu 1.5 liraya sattığımızda sadece kafa kafaya çıkabiliyoruz ya da çıkamıyoruz. Bu ürünlerde kazananlar bir tek aracılar, ziraatçi kazanamıyor, ziraatçi sıkıntılı” dedi.

Yetkililerin aracılar mevzusunda emekler yaptığını sadece engellenemediğini belirten Balcı, “Hükümetimizin bu aracılar mevzusunda bilgisinin bulunduğunu biliyorum fakat bir halde reisimiz de bu durumun önüne geçmeye çalışıyor, bir halde bu durumu engellemeye çalışıyorlar. Aradaki komisyoncular, tüccarlar, parayı kazanan hep bunlar” dedi.

Soğanları pazarlayacak bölgeleri olmadığını, Haziran ayı sonunda yol kenarlarında file şeklinde satabildiklerini belirten Balcı, “Haziran ayının sonunda gelin görürsünüz biz bu soğanları karayolu kenarına indiririz. Pazarlayacak yerimiz de yok, biz bunu çuval çuval file şeklinde kiloyla satıyoruz. Yola indirdiğimiz süre gelin biz bunun kilosunu 1.5 liraya dahi zor vereceğiz. Bizlerden mal çıkıp gittiği süre altın pahasına gidiyor fakat çiftçinin elindeyken mal bir halde bunu öldürüyorlar. Iyi mi yapıyorlar, kim yapıyor bilemiyorum. Fakat çiftçinin elinden çıktıktan sonrasında bir dünya para ediyor. Ziraatçi para kazanamıyor kardeşim” diye konuştu.
Ziraatçi Recep Balcı, aracıların çekilmesini ve ürünlerini satabilecekleri bir pazar istediklerini ifade ederek, “Biz çiftçiler olarak bu aracıların aradan kaldırılması, çekilmesini istiyoruz. Bizlere bir satış pazarının gösterilmesi, ürünümüzü çıkardığımız süre götürüp oraya verebilmemiz lazım. Örnek olarak ofisler diyorlar, ofislere verdiğimiz süre ofislerde de sorun yaşıyoruz, belirli aralıklarla paramız peyderpey ödeniyor. Ofislere verdiğimizde dışarıya yapacağımız ödemelerde sorun yaşıyoruz” dedi.(İHA)CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here