Ana SayfaPolitikaŞok İddia: Yüzbinlerce seçmen...

Şok İddia: Yüzbinlerce seçmen kaydı yok!

Ankara’da dillendirilen iddiaya göre, muhtarların da desteği ile muhalefet partilerine oy verdiği tahmin edilen seçmenlerin kayıtları silinmeye başladı. Bu yöntemle AKP’nin, muhalefetin oylarını düşürerek son sıradaki vekilleri kazanmayı planladığı öne sürüldü.

Muhalefet partilerine konuyla ilgili çok sayıda ihbar ve şikâyet geldi. CHP de, iddiaların peşine düştü. Yapılan karşılaştırmada, 7 Haziran seçimlerinde oy kullanan seçmenlerden 650 bininin kayıp olduğu tespit edildi. Örneğin İstanbul birinci bölgede 54 bin, ikinci bölgede 40 bin üçüncü bölgede 51 bin civarında nerede olduğu belli olmayan, ortadan kaybolan , bir seçmen kitlesi olduğu belirlendi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK
Güler Yılmaz’ın Taraf’taki haberine göre; geçmiş dönemde yaşanan sandik hileleri tartışmasının bir benzeri bu kez seçmen kütüklerinde yaşanmaya başlandı. 1 Kasım seçimlerine kısa bir süre kala, muhtarlar, il seçim müdürlükleri ve Ankara üçgeni ile muhalefet partilerine oy verdiği tahmin edilen kişilerin isimleri seçmen kayıtlarından siliniyor. İddiaya göre, sandıklardan çıkan oylar ve söz konusu seçmenlerin bulunduğu yerleşim birimleri öncelikle tespit ediliyor. Ve bu bölgelerdeki seçmenlerle ilgili muhtarlardan bilgi alınıyor. Ve bu işlemlerin ardından da silme için düğmeye basılıyor. Silme işlemleri ile ilgili bir çok ihbar muhalefet partilerine geldi. Hatta bu işlemleri yapan kamu görevlilerinin isimleri de, muhalefet partilerine ihbar edildi. Ancak, partiler ihbarlarla ilgili çalışmasını sürdürdüğü için kamu görevlileri hakkında suç duyurusunda henüz bulunmadılar. Ancak listelerin kesinleşmesinin ardından, bu konuda bir çok kamu görevlisi ve muhtar hakkında suç duyurusunda bulunulması planlanıyor.

650 BİN SEÇMEN KAYIP

Öte yandan, CHP de bu konudaki iddiaların peşini bırakmıyor. Bu konudaki iddialar üzerine seçmen kayıtlarına yönelik ayrıntılı bir çalışma yapan CHP, 7 Haziran seçimlerine göre 650 bin seçmenin kayıp olduğunu tespit etti. Kayıp seçmenler il il çıkarıldı. Bilişim ve Teknolojiden Sorumlu CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve eski İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, “7 Haziran’da oy kullanmış, seçmen kağıdı çıkmış, seçmen profili olarak tanımlanmış ama şu anda hiçbir yerde olmayanlar var. 2 eylül itibariyle bize gelen listelerde 650 bin seçmen hiç bir yerde tanımlı değil” dedi. 7 Haziran’dan bu tarafa seçmen listelerindeki değişikliğe ilişkin Erdal Aksünger şu bilgileri paylaştı:

KAYBOLAN SEÇMEN NEREDE

“Şu anda 350 bin 640 seçmen artışı görünüyor. Ama bazı yerlerde ise görünmeyen seçmenler var. 7 Haziran’da oy kullanmış ancak bu seçim öncesi görünmeyen bir kitle. 7 haziran’da listelerde gözüküp şu anda gözükmeyen 650 bin kişi var. Ortada kaybolan seçmen var. Şimdi biz onlara bakıyoruz. Nerede çoğalıyor, nerede azalıyor? İnceleme yapıyoruz. Ankara 1. Bölgede 19 bin seçmen artışı var. İkinci bölgede 14 bin artış var. Bunun yanı sıra İstanbul’da ilginç bir durum var. İstanbul üçüncü bölgede 29 bin seçmen artışı varken, ikinci bölgede sadece 2 bin gözüküyor. Bu da çok ilginç .Bunlarla ilgili bir rapor hazırlıyorum. Yine mesela İstanbul birinci bölgede 54 bin, ikinci bölgede 40 bin, üçüncü bölgede 51 bin civarında nerede olduğu belli olmayan ortadan kaybolan tanımlanmamış bir seçmen sayısı var.” “Öte taraftan 54 milyonluk seçmen profili içerisinde toplamda ( 7 haziran’a göre) 307 bin 640 tane seçmen artışı gözüküyor. Bu kadar büyük seçmen kitlesi (650 bin) ortada yokken , bu kadar büyük değişim yaşanırken, bir de 307 bin artış var. Olmayan ve yeni eklenenlerin toplamına baktığınızda 900 binin üzerinde bir rakam yapıyor. 4 ayda böyle bir değişim gözüküyor. YSK tarafından sandık seçmen listeleri açıklandığında seçmen listeleriyle karşılaştırıldığında gerçek tablo ortaya çıkacak. İtirazlar vs yapıldıktan sonra bu 650 binin gerçek olup olmadığına bakacağız.

CHP GENEL MERKEZ’DEKİ SEÇMENLERİ DE SİLMİŞLER
Bilgi ve İletişim Teknolojileri Merkezi’nde benim yanımda çalışan bir elemanın da kaydı silinmiş. Bu kişi CHP genel merkezinde benim kadromdaki bir arkadaş. Aile reisi kendisi, bir önceki seçimde aynı yerde oturuyor. 7 Haziran’da kaydı varken ve oy kullanmışken, şimdi ailesinin adı listelerde var ama kendisinin adı gözükmüyor.”
GÜNEYDOĞU’DA GÖÇ EDEN SEÇMENLER
Erdal Aksünger, Güneydoğdu’daki çatışmalı ortamdan dolayı yer değiştiren, göç eden ve sayılarının yüz bini bulduğu söylenen seçmenlerin oy kullanmaları konusunda ise şöyle dedi: “Oradakilerin aslında seçmen kaydı var. Ancak çatışma ortamından kaynaklı olarak insanlar can güvenliğini birinci plana aldığı için bir bölüm seçmen kitlesi yer değiştirmiş durumda. Bu rakam 200 bin de olabilir. Bunun siyasi partiler olarak bizler kendi örgütlerimize aktarırız ama topyekûn bunu yapmak gerekir. YSK seçmen kağıdını onlara gönderiyor ama onlar yerlerinde değil. Dolayısıyla oy kullanıp kullanmayacağı da çok ciddi bir sorun.”

 

seçmen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Taraf/Yurt

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

7 madde ile Film seçiminde IMDb’den yararlanmak

İnternetin yaygınlaşmasıyla sinema severlerin sinema salonlarına veya DVD/VCD oynatıcılarına ihtiyacı kalmadan...

Doğanın insanlığa karşı galibiyetini kanıtlayan 19 fotoğraf

Medeniyetimizin doğa üzerindeki denetimi çok sağlam ve sarsılmazdır. Fakat yapılardaki en...

Dünyadaki en yaşanılası kentin sırları!

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın dünyanın en mutlu, en yaşanılır, en iyi planlanmış...

Sizde olmasını isteyeceğiniz 21 telefon kılıfı

Geçtiğimiz günlerde yabancı web sitesi boredpanda takipçilerinden ilginç telefon kılıflarını paylaşmalarını...

Tartışı-Yorum

Kolektif şiddet bilinci

Seçim beyannamelerinin yayınlandığı şu günlerde, partilerin, tıkanan ana damarımız olan “birlik beraberlik şuuru” bahsini, vaad metinlerine dahi almamalarına şaşmamak elde değil. “Birlik şuuru” deyince aklınıza saadece “kürt sorunu” geliyorsa,...

Doğu’nun Boşaltılan Ruhu ve IŞİD

Faruk İşbilen - Tartışı-Yorum İnsanı bir kukla gibi düşünürsek onu hayat kazandıran ipler vardır. Bu ipler sağlık, madde ve ruhtur. İnsanı bu üçü ayakta tutar. İlk çağlarda insanları yok etmek...

Alice’ten zuhur eden Distopya mukaddimesine!

Kadir Yıldırım Sevgili gündüz; Dünya hayal ettiğim kadar harika değil. Senin gölgenin altında günah işliyorlar. Baş ucunda, beyaz pamuktan bir sehpa gibi uzanan bulutların altı karanlık.     Sevgili gündüz; Dünya hayal ettiğim kadar harika değil. Senin gölgenin...