Ana SayfaHaberlerDünyadanSolunum cihazından ayrılan Covid-19...

Solunum cihazından ayrılan Covid-19 hastası, ailesi vedalaşmak için gözyaşı dökerken hayata tutundu

[ad_1]

ABD’nin Arkansas eyaletinde Covid-19 tedavisi gören bir kadın, doktorları ümidi kesince solunum cihazından ayrıldı. Kısa süre içinde ölmesi beklenen kadın vedalaşmak için hastaneye gelen yakınlarına gülümsedi ve hayata tutundu.

Solunum cihazindan ayrilan Covid 19 hastasi ailesi vedalasmak icin gozyasi dokerken
Fotoğraf: CNN International

7 Kasım’da Covid-19 test sonucu pozitif çıkan 62 yaşındaki Rhonda Withem’ın önce sadece başağrısı ve öksürük şikayeti vardı. Benton kentindeki evinde kendini izolet etti.

Ancak durumu ağırlaştı ve tanı konulduktan bir hafta sonra hastaneye kaldırılıp solunum cihazına bağlandı.

İki hafta süren tedaviden sonuç alınamadı. Saline Memorial Hastanesi’ndeki doktoru bir daha makine desteği olmadan nefes alamayacağını ve ümitleri kalmadığını söyleyince ailesi zor kararı aldı. Withem, 29 Kasım’da solunum cihazından ayrıldı.

Camekanlı bölmenin ardında kız kardeşi ve eniştesiyle ona veda etmek için bekleyen kızı Nicole Brewer duygularını şöyle anlattı: “Makineden çektiler, hepimiz gözyaşları içindeydik. Onu son görüşümüz diye düşünürken birden gülümsedi, bize el salladı. Son anlarını yaşadığını sanarken o hayata tutundu; bu müthiş bir şey.”

O günden sonra her geçen gün durumunda iyileşme olan Withem yoğun bakımdan servise alındı. Zamanla cep telefonunu kullanmaya, kızları ve torunlarıyla FaceTime sohbetleri yapmaya başladı.

Kızı Rebekah Goshien, doğum günü olan 10 Aralık’ta onu hastanede ziyaret etti ve ikili haftalar sonra ilk kez birbirlerine sarıldı.

Daha sonra rehabilitasyon için ayrı bir servise alınan Withem toparlanmaya, güç kazanmaya devam etti.

Terapi sürecinde beş kez ayağa kalkan Withem’ı günde bir kişinin ziyaret etmesine izin veriliyor.

Odasında tekerleklekli iskemleyle dolaşan Withem sadece bacaklarını değil kollarını da kuvvetlendirmek için egzersiz yapıyor. Görünen o ki hayatından ümit kesilmişken sağlığına kavuşmak için vargücüyle çabalıyor.

Doğum gününde annesine sarılabilmenin onun için en büyük hediye olduğunu söyleyen kızı Goshien ise çok mutlu olduklarını vurgulayarak, “Biz ailece bir mucizeye tanık olduk” diyor.

[ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Sinema tarihinin tartışma yaratan 14 film afişi

Film afişleri denince akla ilkin yaratıcılık gelir elbet. Artık bir “sektör”...

Yalnız yaşamak için 10 sebep

Toplum olarak sıcak kanlıyız ve geleneksel aile yapıları günümüzde ne kadar...

Sanatçı Aydın Büyüktaş’tan bir istanbul parodisi: Flatland

Aydın Büyüktaş'ın "Flatland-Düzülke" adlı fotoğraf serisi, alışık olduğumuzun dışında bir İstanbul'un hikayesini...

Dünyanın En Güzel Gölleri

Presshaber.com olarak sizler için dünyanın en güzel göllerini listeledik. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26.  27.

Tartışı-Yorum

Ölümü öldürmek, sonsuz bir umudun baharıdır…

“Evîn Biharek e…”* - Arjen Arî Bir acılar sarmalıdır sancı, zamanın derinliklerinde gezinen ve hayatın kıyılarına vurur hafızalarının unutulmayacak sesleri. “Lal bû zimanê xwezayê, Girî herikî, jan bû banî” (“Dilsizdi doğanın dili, gözyaşı aktı, acı köprü oldu…”) dizeleri ile anlatıyor şair Semra Çelebî, ‘Birîn’ adlı şiir kitabında, gerçeğin...

Üşüyor bir coğrafyanın yüreği

'Eylül Mayıs'a dönüşecek...'Geo Milev Üşüyor bir şehrin yüreği,  geceler buzdan karanlık. Yan yana dizilmiş çadırlar kanıyor. Üşüyor yeryüzü ve şehrin sokaklarında geziyor soğuk. Bir çocuk gözlerinde acının izlerini taşıyor. Bir bahar var ve gelecek mutlaka çocuk. Umudun ışığını taşıyor, geleceğimiz umudumuz çocuk. En amansız fırtınalar diner çocuk, savrulur...

“Nasıl Olacak?” 25 Kasım’da sahneleniyor!

İki genç yönetmen, Ümit Anaç ve Berke Yüksel'in genç bir kadroyla hayat verdiği Tiyatro 8 ANKARA, sekizinci yaşına giriyor. Yeni sezona çok farklı tarzda kurgulanmış bir oyunla başlayan ekip, tek perdelik "Nasıl Olacak?" adlı 70 dakikalık komediyle, şimdiden çok konuşulacağa benziyor. Ümit Anaç'ın yazdığı ve geçmiş oyunlardaki...