Sosyal medya değil devlet medyası!

0

 İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte, özel hayat kavramı gün geçtikçe biraz daha yok olmaya başladı. Facebook, Twitter, İnstagram gibi sosyal medya hesapları olan bir çok kullanıcı, hesapları aracılığıyla gittiği mekanı, yediği yemeği, aldığı yeni bir eşyayı, kişisel düşüncelerini paylaşmaktan çekinmiyor.

Kullanıcılar bu bilgileri hesaplarında ekli olan arkadaş ortamına paylaşıyor gibi görünse de bu bilgiler devletlerin veri arşivlerinde önemli olduğu gerekçesiyle izlenebiliyor.
İzlenme olayıyla ilgili olarak Pew Research firması yaptığı araştırmada Amerikalıların yüzde 91’inin kendi özel bilgilerinin kontrol edildiğini düşünüyor. Facebook ve Twitter gibi platformları kullananların %80’lik kısmını hesaplarının reklam firmalarının eline geçtiğini düşünürken yüzde 81’lik kısım ise sosyal medyada bir şeyler paylaşmayı uygun görmediğini belirtiyor.
Yapılan araştırmada sadece yüzde 5’lik bir kısım e mail üzerinden bilgilendirme yapılırken kendisini güvende hissettiğini, yüzde 16’lık kısım ev telefonunda konuşurken güvende olduğunu yüzde 9’luk kısım ise mobil telefonlarını kullanırken rahat olduğunu söyledi.
Eski NSA çalışanı Edward Snowden’in Facebook, Google, Dropbox gibi servislerin ele geçirildiğini ve burada kullanıcıların bilgilerinin takip edildiğini söylemesi ise bir çok kullanıcıyı güvenlik sebebiyle sıkıntıya sokuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here