0.1 C
İstanbul
Salı, Ocak 19, 2021

Sri Lanka’da ölü sayısı 106 düştü: Kimi iki kez sayılmış, morglar yanlış bilgi vermiş

Hücum ve naturel afetlerde ölü sayısının ilk günden sonrasında artması alışıldık bir durum. Sadece Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’da geçen pazar Paskalya kutlamaları esnasında düzenlenen saldırılarda ölenlerin sayısı düştü hem de 106 şahıs!

Fotoğraf: Reuters

Dört otel üç kiliseye yönelik bombalı saldırılarda ölenlerin sayısı son olarak 359 olarak güncellenmişti sadece Sri Lanka Sıhhat Bakanlığı bu sabah ölü sayısının 253 bulunduğunu duyurdu.

Bakanlıktan meydana getirilen açıklamada hatanın ‘kurbanların kimlik tespitinde yaşanmış olan güçlük ve hesap hatasından’ kaynaklandığı açıklandı. Bir bakanlık yetkilisi, “Bir çok ceset paramparçaydı. Bu yüzden net bir sayı açıklamak zor oldu” dedi. Aynı yetkili, dün akşam tüm otopsilerin tamamlandığı ve bazı kurbanların birden fazla kez sayılarak listeye konulmasının da sayının yüksek açıklanmasında etken olduğu vurguldı.

Müdafa Bakanı Yardımcısı Ruwan Wijewardene ise iki Türk mühendisin yaşamını kaybetmiş olduğu saldırılarda ölenlerin sayısındaki hatayı, “Morglar yanlış sayı bildirmiş” diyerek deklare etti.

Sadece ölü sayısındaki bu büyük fark ve öne sürülen tüm bu gerekçeler, saldırılardan ilkin suç duyurusu alınmasına karşın tedbir alınmadığı nedeni öne sürülerek topa tutulan Sri Lanka hükümetinin kredisinin birazcık daha düşmesine engel olmadı.

Müdafa Bakanı Hemasiri Fernando saldırılarda haber alma zaafiyetinin niçin bulunduğunu kabul ederek çekilme etti. Katolik kilisesi ise tehlikenin sürüyor olma ihtimaline karşı pazar günkü tüm ayinleri iptal etti.

IŞİD’in üstlendiği sadece düzenlediğine dair kanıt sunmadığı saldırıları dokuz kişinin düzenlemiş olduğu tahmin ediliyor. 70’den fazla kişiyi tutuklayan polis ülkenin dört bir yanında saldırlarla ilişkisi olan öteki kişileri bulmak ve IŞİD bağlantısını araştırmak için araştırma yapıyor.

Sri Lanka’da saldırganların kimliği: Masterlı da var, tüccar evladı da

Sri Lanka saldırılarını IŞİD üstlendi: Ölü sayısı 321

Sri Lanka yasta: İlk toplu cenaze töreni düzenlendi

Sri Lanka: Paskalya saldırılarını yedi intihar bombacısı gerçekleştirmiş

Sri Lanka’daki saldırılarda ölü sayısı 290’a terfi etti, bir bomba daha bulunmuş oldu
Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,303BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler