Sri Lanka’da polisin şüpheli avı sırasında çatışma: Altısı çocuk 15 ölü

0


Geçen pazar başkent Kolombo’daki yedi değişik noktanın Paskalya kutlaması esnasında kana bulandığı Sri Lanka’da, dün akşam, polis ile saldırılarla ilgili olduğundan şüphelenilen bir grup köktencilik İslamcı içinde çatışma çıktı. Ülkenin doğusundaki Sainthamaruthu’daki çatışmada 15 şahıs öldü.

Fotoğraf: Reuters

253 kişinin öldüğü ve IŞİD’in üstlendiği saldırıların peşinden onlarca kişiyi tutuklayan polis, bombalama eylemleriyle ilişkisi olacak başka isimlere ulaşmaya çalışırken oldukca sayıda noktada baskın düzenledi.

Saldırıların arkasında dokuz kişinin bulunduğunu duyuran polisten meydana getirilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Saldırganlara yardım ettiğini düşündüğümüz yada ihtimaller içinde yeni hücum planı yapabileceklerinden şüphelendiğimiz isimlere ulaşmaya çalışıyoruz. Bir suç duyurusu üstüne köktencilik İslamcı bir grubun mekanına baskın düzenledik. Onlar patlayıcı madde kullanınca çatışma çıktı.”

Sabahın ilk saatlerinde askerin destek verdiği operasyonun peşinden 15 ceset bulunmuş oldu. Ölenler içinde ‘şüpheli şahıslar’ın yanı sıra sivillerin de öldüğü açıklandı. Ölen sivillerin altısının çocuk olduğu açıklandı. Çatışmanın yaşandığı bölgenin saldırıları düzenleyen adların lideri olarak vasıflandırılan köktencilik İslamcı Zahran Haşim’in yaşamış olduğu yere yakın olduğuna dikkat çeken polis, başka bir baskında da IŞİD bayrakları, insansız hava aracı ve dinamit bulunduğunu duyurdu.

İstihbarat zaafiyeti sebebiyle müdafa bakanının çekilme etmiş olduğu Sri Lanka yönetimi, saldırılardan Ulusal Tevhid Cemaati’ni görevli tutmuş, sadece saldırıları IŞİD üstlenmişti.

IŞİD’in saldırıları düzenlediğine dair kanıt sunmadığını göz önünde bulunduran polis şimdiye kadar 80 kişiyi tutukladı.

Sri Lanka’da saldırganların kimliği: Masterlı da var, tüccar evladı da

Sri Lanka saldırılarını IŞİD üstlendi: Ölü sayısı 321

Sri Lanka yasta: İlk toplu cenaze töreni düzenlendi

Sri Lanka: Paskalya saldırılarını yedi intihar bombacısı gerçekleştirmiş

Sri Lanka’daki saldırılarda ölü sayısı 290’a terfi etti, bir bomba daha bulunmuş olduCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here