escort kuşadası

25.4 C
İstanbul
Çarşamba, Temmuz 28, 2021

STK’lardan ortak açıklama: “Nadir ve tehlike altındaki canlının avına izin vermiş durumda”
28 Sivil Toplum Kuruluşu Merkez Av Komisyonu kararı doğrultusunda 22 Ağustos’ta başlayacak ‘av sezonuna’ karşı ortak açıklama yayımladı. Merkez Av Komisyonu’nun her sene toplanarak yıl içinde avlanacak canlı türlerine, nerede ve kaç birey öldüreceklerine karar verdiğini ifade eden STK’lar, Merkev Av Komisyonu’nun bu yıl da bir çok nadir ve tehlike altındaki canılının avına izin verdiğini söyledi.

Canlı yaşamı para karşılığında ihaleye açıldı

Açıklamada, 22 Ağustos’ta başlayacak ‘av sezonu’ nda, avlanmasına izin verilen türler arasında; Anadolu yaban koyunu,ceylan,çengel boynuzlu dağ keçisi,karaca,melez yaban keçisi,kızıl geyik,yaban keçisi,yaban domuzu ve nesli dünya ölçeğinde tehlike altında olan üveyik ve elmabaş patka kuş türlerinin de olduğunu söyleyen STK’lar, “av turizmi” adı altında 798 canlınınn yaşamının, para karşılığında ihaleye açılacağını belirtti.

Uluslararası mevzuatlar görmezden geliniyor

Ortak yapılan açıklamada,Türkiye’nin, taraf olduğu Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’nde 6. ve 8. maddeleri uyarınca nesli tehlike altındaki türleri korumayı taahhüt ettiğini belirten STK’lar açıklamada “Buna rağmen uluslararası mevzuatlar görmezden gelinerek alınan bu yanlış kararların bir an önce durdurulması gerekiyor” ifadelerini yer verdi.

STK’lar Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre ev serçesinden, karabataklara, çakallardan tilkilere, yaban tavşanlarından boz ördeklere birçok farklı türün de avına izin verildiğini bilgisinin altını çizdi.

Yabancı diplomat ve üst düzey misafirler istediği zaman ücretsiz avlanabilecek

TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu’ndan 1 Temmuz 2020’de geçen görüşmeler sırasında getirilen bir ek ile yabancı diplomat ve ‘üst düzey’ misafirlerin diledikleri takdirde ücretsiz avlanabileceklerini söyleyen STK’lar bu duruma karşı çıkarak “Silahların ve av sanayisinin yaşamı yok etmesine izin vermeyeceğiz” açıklamasında bulundu. (ANKA)

İndigo Dergisi https://www.gazeteruzgarli.com/stklardan-ortak-aciklama-nadir-ve-tehlike-altindaki-canlinin-avina-izin-vermis-durumda/


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,177BeğenenlerBeğen
1,084TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol

Popüler Listeler