Stokların ‘hafifçe’ azaltılacağı sinyali petrol fiyatını yükseltti

0


Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid el Falih, OPEC ile üye olmayan ülkeler içinde, ham petrol yığın miktarını ‘hafifçe’ azaltma yönünde görüş birliği bulunduğunun söylemesinin peşinden petrol fiyatı yüzde 1’in üstünde terfi etti.

Fotoğraf: Reuters

Haftanın ilk gününde Brent petrol yüzde 1.1 yükselişle 72.98 dolara yükselirken, Batı Teksas Petrolü (WTI) yüzde 1 yükselerek 63.39 dolara çıktı. Her iki ham petrol türü de geçtiğimiz haftanın son işlem gününü sırasıyla yüzde 0.6 ve 0.2 düşüşle kapatmıştı.

OPEC, Rusya ve öteki üye olmayan petrol üreticilerinin oluşturduğu ‘OPEC+’ isminde olan grup, küresel ham petrol stokunun artmasını durdurmak ve fiyatı yükseltmek için petrol arzında kesintiye gitmekte anlaşmıştı. OPEC+ bu kapsamda petrol üretimini 1 Ocak’tan itibaren altı ay süresince günde 1.2 milyon varil azaltma sonucu aldı. Haziranda anlaşmanın süresi doluyor.

Suudi bakan haziran ayına kadar durumun değişebileceğini de altını çizdi. El Falih, OPEC+ grubunujn haftasonu gerçekleşen toplantısı sonrasında şu ifadeleri kullandı: “Bu senenin ikinci yarısında tercihimiz stokların kademeli ve hafifçe düzgüsel seviyelere doğru düşmeyi sürdürmesini sağlayacak şekilde üretim yönetmek.”

Petrol üretimi azaltılıyor: Piyasa için zor bir dönem

Katar OPEC’ten ayrılacağını deklare ettiCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here