Stonehenge’i inşa edenler Anadolu’dan gelmiş

0


Stonehenge’i inşa edenler Anadolu’dan gelmiş

İngiltere’nin en mühim anıtlarından kabul edilen Stonehenge’i inşa edenlerin Anadolu’dan göç etmiş olduğu iddia edildi. İngiltere’de meydana getirilen bir DNA araştırması, Neolotik Britanyalıların kökeninin büyük seviyede Anadolu’dan İngiltere’ye gelenlere ilişik bulunduğunu ortaya koydu.


DUVAR – İngiltere’de meydana getirilen bir DNA araştırması sonucu, ülkenin başlıca zamanı anıtlarından Stonehenge’i inşa edenlerin Anadolu’dan geldikleri kanıtlıyor. Londra’da meydana getirilen DNA araştırmasında uzmanlar, İngiltere’de Neolitik çağda (M.Ö 800-5500) yaşayanların kalıntılarından alınan DNA örnekleriyle, aynı dönemde Avrupa’da yaşayanların DNA örneklerini karşılaştırdı.

Araştırma sonucu, Britanya Adası’nda neolitik dönemde yerleşik olanların, Anadolu’dan yola çıkıp, İber Yarımadası üstünden gelmiş olarak adaya yerleştikleri saptandı. Bu halkın, M.Ö 4000 senesinde Britanya’ya ulaşmış olduğu belirlendi.

Tabiat Ekolojisi ve Evrim adlı bilimsel yayında yer edinen araştırmada, İngiltere’ye göçün, Anadolu’dan M.Ö 6000’de başlamış olan büyük nüfus hareketenin bir parçası olduğu ve bu halkların Avrupa’ya tarımı getirmiş olduğu kaydedildi.

Göçten ilkin, Avrupa’da avcı toplayıcı ufak gruplar yaşıyordu. Bu ilk ziraat toplumundan bir grup, Tuna Nehrini takip edip, Orta Avrupa’ya giderken, bir başka grup Akdeniz süresince daha batıya geçti. DNA kanıtları, Neolotik Britanyalıların kökeninin büyük seviyede Akdeniz rotasını ya kıyı süresince ya da teknelerle bir adadan diğerine geçerek takip eden gruba dayandığını gösteriyor.

Araştırmacılar, Britanya’daki ilk ziraat toplumları üstünde yaptıkları DNA araştırmasında, bu halkın DNA yapısının en oldukça İber Yarımadası’nda (günümüz İspanya ve Portekizi) yaşayanlara benzediğini buldu. İber Yarımadası’nda yaşayan halklar, Akdeniz süresince göç eden grubun üyesi. Bu insanoğlu, İber Yarımadası’ndan Fransa üstünden kuzeye ilerlediler. Britanya Adası’na ise Galler ya da Güneybatı İngiltere üstünden girmiş olabilecekleri sanılıyor. Britanya’ya giren neolitik çağ göçmenlerinin tarımın yanı sıra, megalit olarak malum dev kayalarla inşa edilen anıtları da getirmiş olduğu belirtiliyor. Stonehenge Anıtı da bu geleneğin bir parçası.

Ziraat icra eden halkın M.Ö 4000 senesinde geldiği dönemde, Britanya’da “batılı avcı-toplayıcı” halkların yaşıyor olmasına rağmen, DNA analizi bu iki grubun pek karışmadığını gösteriyor. İskoçya’nın batısında yaşayan bir grup haricinde, avcı-toplayıcı halkın yerini Neolotik çiftçilerin almış olduğu ifade ediliyor.

Londra’daki Ulusal Tarih Müzesi’nden Dr. Tom Bot, “Neolotik çiftçilerin gelmesinin arkasından, mahalli Britanyalı avcı-toplayıcıların izine pek rastlayamıyoruz. Bu durum, asla karışmadıkları anlamına gelmiyor. Bir tek nüfuslarının genetik bir miras bırakmak için oldukça ufak bulunduğunu gösteriyor” dedi.

Araştırmada avcı-toplayıcı halka ilişik DNA örnekleri de incelendi. Buna gore, o devrin bir çok Avrupalı avcı-toplayıcı halkı şeklinde, bu halk esmer ve mavi gözlüydü.

Neolitik çiftçilerin ise derilerinin daha açık renkli, kahverengi gözlü ve siyah ya da koyu kahverengi saçlı olduğu belirlendi. (Kaynak: BBC Türkçe)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here