Ana SayfaHaberlerEmlakŞufa Hak(sızlığı) yasal peki...

Şufa Hak(sızlığı) yasal peki adil mi!

Tartışı-Yorum / Tolga Yumrukaya

Hisseli tarla ve arsa alanlar dikkat!
Tarla veya arsa vasıflı hisseli taşınmaz alımlarında satış bedellerini gerçek bedellerden göstermeyen alıcılar mağdur oluyor. Gayrimenkul fiyatlarının yükselmesini fırsat bilen paydaşlar, sonradan alım yapan hissedarlara şufa (önalım)hakkı davası açıyor.
Şufa hakkı ; Hisseli taşınmazların alım–satım işlemlerinde önceliği hissedara veren ve tebliğ edilmeden 3.şahıslara yapılan satışlarda 2(iki)yıl geçerli olan ve tapuda gösterilen bedel üzerinden alış yapılmasını sağlayan kanuni hak.
Peki yasal olduğu kadar adil mi?
Alıcılar;
-Tarlayı kendilerinden önce alan kişinin düşük bedellerden göstermesi
-Tarlanın çok hissedarlı olması
-Hissedarların büyük çoğunluğunun Mernis’te adres kaydı olmaması
Gayrimenkul gerçek bedelden gösterildiğinde alıcıdan fatura alınamamasından dolayı oluşan KDV açığı
-Satıcıların vatandaşa sözlü muvafakat vermeleri
-Satış bedellerinin ile belediye rayiç bedelleri arasındaki 45*50 kat fark(yıllardır vatandaşa rayiç bedeli biraz geç yeter uygulamasının öğretilmesi)
-İşlemlerin %80’de böyle bir uygulamaya rastlanılmaması gibi sebeplerden dolayı gerçek bedellerden göstermiyorlar.Burada söz etmek istediğim kitle hayatı boyunca yapmış olduğu birikim ile bir arsa-tarla yatırımı yapmaya çalışan kişilerdir.Yoksa bu işin ticaretini yapıp,gerçek bedellerden göstermeyenler tabi ki de bile bile vergi de usulsüzlük yapmaktadırlar.Gelelim konumuza…
Belediyenin satış bedelleri üzerinden önalım hakkı kullanan ve kanuni hakkım diye vicdanını rahatlatanlara… Kişilerin iş yapılış usulünü bilmemelerini, yukarıda sıralamış olduğum sebeplerden kaynaklı gerçek bedeller üzeriden göstermemelerini fırsat bilip son aylara kadar fiyatların iyice artmasını bekleyip ardından kişinin rızası olmadan zorla ellerinden alanlara…Değerinden benim tarlam deyip, fiyat verip istediniz de satmadılar mı?
Evet çok haklısınız. Kanuni hakkınız.Peki o kişinin aldığınız fiyattan daha fazla ödediğini ve gayrimenkulun değerinin daha fazla olduğunu bilerek bunu yaparken vicdanınız rahat mı? Bir de bunu yapanlar varlıklı kişiler, toprağa çok ihtiyaç duyuyorsanız az sabredin, sonunda kavuşacaksınız nasılsa…
Ülkede sanki hukuk var da yapılan iş kanuni olsun. Madem kanun var, o zaman pratikte uygulanabilir olacak arkadaş: Diyelim ki A kişisi 1 yıl önce 60.000TL bedel ile tarla almış ,B kişisine bunu satmak istiyor. Tapu satış değeri 4.000TL olsun. Kişi bu gayrimenkulü 70.000TL ye satıyor olsun.
1- A kişisi önce gidecek noterden tüm hissedarlara tebligat çekecek, sonra hissedarların yasal satın alma sürelerini bekleyecek (bunu yapan kaç satıcı var ülkede)
2- B kişisi satın alım işleminde 70.000TL gösterecek,A kişisi %20lik bir gelir vergisi hatta belki adam bir yerler de daha gayrimenkul sattıysa %18 ticari kazanç vergisi de ödeyecek.(Bu kez mağdur A kişisi)
Şimdi burada söyleyin bakalım kişi ne yapmalı? Böyle uygulama olamaz. Sonra da siz çıkın tapu değeri üzerinden dava açın ve kanuni hakkım deyin.Pardon ,anlayamadım…!!! Hangi kanun? Zenginlerin haklarını savunurken yoksullar sesini çıkaramasın diye çıkan mı?

10,053BeğenenlerBeğen
244TakipçilerTakip Et
1,038TakipçilerTakip Et

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

Grinin 50 Tonu’nun berbat bir film olduğunu kanıtlayan 5 yasaklı film

Yasaklı film demek izleyicide merak uyandıran ve bilet aldırmaya zorlayan bir...

Ahmet Kaya albümlerinde gizli kalmış 12 şair

Müzik tarihinde eşine az rastlanır bir üretkenliğe sahip olan Ahmet Kaya’nın...

Yurt Dışında Balayı İçin Gidilebilecek En İyi 10 Mekan

Yeni evlenenler için balayı yeri seçimi oldukça zor ve kararsızlıkların...

Türkiye sinemasından en iyi 10 yerli sanat filmi

Sanat filmleri bir çok insan için sürükleyicilikten uzak, sıkıcı ve zaman...

Tartışı-Yorum

Şiddete Davet

Rıza Yalçın Koçak Tamam, ölümün dondurucu ayazını buz kesme tehlikesine rağmen düşürmeyelim dilimizden. Kan kokusunun karşısına dikiverelim baharın buğusunu. Envai çeşit çiçekten, yağmuru çekiverince içine buram buram eden topraktan ilham...

Kerbelâ’ya Giderken Hz. Hüseyin

İmam Hüseyin, Hz. Ali ve Hz. Fatıma’nın ikinci oğludur. Hicretin dördüncü yılı Şaban ayının üçüncü günü Medine’de dünyaya geldi. Künyesi Ebu Abdullah’tır; lakapları ise Raşid, Tayyib, Vefî, Zekî, Mübarek,...

Bir seçim klasiğine “Ünlemsel Merhabalar”

Tartışı-Yorum / Nihat Duru Seçimi seçim şarkısı ve bolca benzin israfı sanıp iğrenç şarkılarını baslı hoparlörlerle milletin kulaklarına dayayan iyi gün dostu siyasetçilerimize merhaba! ‘Çalıyor ama çalışıyor da’ diyecek kadar zihniyeti...