Suriye meclisi, ‘Ermeni, Asuri ve Süryani soykırımı’nı tanıdı

0


Suriye meclisi, Osmanlı devletinin son dönemindeki ‘Ermeni, Asuri ve Süryani soykırımı’nı tanıdı.

Suriye Parlamentosu. Fotoğraf: Ermeni Haber Ajansı

Lübnan merkezli AlMasdarNews web sitesinin Suriye resmi haber ajansı SANA’dan aktardığı haberine göre meclis kararında şöyle dendi: “Suriye Parlamentosu, yirminci yüzyılın başında Osmanlı İmparatorluğu tarafından Ermenilere karşı işlenen soykırım suçunu tanımaktadır.”

AlMasdarNews, resmi açıklamanın devamında, ‘aynı dönemde Asuri ve Süryanilere karşı da soykırım yapıldığının’ belirtildiğini yazdı.

Suriye hükümetinin geçmişte ‘Ermeni soykırımı’nın tanınmasına yönelik girişimlere izin verdiği, ancak bunu, Türkiye ile ilişkilere zarar gelmemesi için resmi olarak ifade etmediği de AlMasdarNews’un haberinde işaret edildi.

Öte yandan Ermeni Haber Ajansı web sitesi de Ermenistan’daki Suriye Büyükelçisi Mohammed Hac İbrahim’in ‘soykırımın tanınması’ ile ilgili ‘Ermeni soykırımındaki aynı suçun şimdi de teröristler eliyle Suriye halkına karşı işlendiğine’ ilişkin sözlerine yer verdi: “Suriye’nin tanıması önemliydi, şimdiye kadar Arap ülkelerinden sadece Lübnan Ermeni soykırımını tanıdı.”

Dışişleri açıklaması: Zalim rejimin çarpık zihniyeti

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Suriye meclisinin kararını kınadı.

Açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Suriye Rejimi Parlamentosu’nda bugün alınan 1915 olaylarını sözde soykırım olarak tanıma kararı başlıbaşına bir ibret vesikasıdır. Kendi halkına yıllardır çoluk çocuk demeden her türlü katliamı uygulayan, milyonlarca kişiyi yerinden eden ve kimyasal silah kullanmadaki mahareti iyi bilinen bir rejimin ikiyüzlülüğünün fotoğrafıdır. Bu rejimin neden olduğu insani dram hala devam etmekte, tarihin en vahim felaketlerinden biri sınırımızda yaşanmaktadır. Bu mesnetsiz iddiaların uluslararası meşruiyetini kaybetmiş zalim bir rejim tarafından öne sürülmesi ise, iddiaların arkasında yatan çarpık zihniyetin açık bir göstergesidir.” 

Suriye: Erdoğan gerçeklerden kopuk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here