Suriye sınırına “Asker ve Teçhizat” takviyesi

0

Yasa dışı geçiş ve kaçakçılık faaliyetlerinin artması nedeniyle, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz Suriye hududunda görev yapan birliklerin personel ve teçhizat yönünden takviye edildiğini söyledi.

 

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz TBMM Genel Kurulunda milletvekillerinin soru önergelerine sözlü cevap verdi. MHP Adana Milletvekili Ali Halaman’ın sorusu üzerine askeri karakollara PKK’lılar tarafından PKK bayrağı asıldığına ilişkin bir olay tespit edilmediğini belirtti.

Suriye hududunda yasa dışı geçiş ve kaçakçılık faaliyetlerinin artması üzerine bölgede görev yapan hudut birliklerinin personel, malzeme ve teçhizat yönünden takviye edildiğini söyleyen Bakan Yılmaz, “Hudut birliklerinin personel destekleme oranı artırılarak tank, zırhlı araç ve gece görüş teçhizatı ile takviye edilmeleri sağlanmıştır. Ayrıca hudut hattının gerekli görülen kesimlerine tel engel, hendek, toprak set ve modüler beton duvar tesis edilmek suretiyle sınırdaki fiziki güvenlik tedbirleri artırılmıştır” diye konuştu.

148 bin 965 kişi yakalandı

21 Mart 2011 ve 21 Ağustos 2014 tarihleri arasında Suriye hududunda yürütülen faaliyetler hakkında bilgi veren Bakan Yılmaz, “Alınan güvenlik tedbirlerin sonucu olarak Suriye hududunda 21 Mart 2011 ile 21 Ağustos 2014 tarihleri arasında sınırı yasa dışı yollarla geçmeye çalışan ve tamamına yakını yabancı uyruklu olan 148 bin 965 şahıs yakalanmış, yerinde imha da dahil 3 bin 529 ton kaçak akaryakıt, akaryakıt kaçakçılığında kullanılan 311 kilometre boru ve 11 bin 880 bidon ele geçirilmiştir” şeklinde konuştu.

Bakan İsmet Yılmaz, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın sorusu üzerine “Kesinlikle çok net söylüyorum, Kütahya Hava Er Eğitim Alayı’nın bir başka ile taşınması söz konusu değildir” açıklamasında bulundu.

(İHA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here