Ana SayfaHaberlerDünyadanSuriye, Türkiye-Rusya görüşmesi öncesi...

Suriye, Türkiye-Rusya görüşmesi öncesi Halep’i muhaliflerden geri aldı

[ad_1]

Suriye hükümetine bağlı kuvvetler, Türkiye ile Rusya arasında bugün yapılacak görüşmeler öncesinde Halep şehrinin batı kesiminde Türkiye’nin desteklediği muhaliflerin elinde bulunan toprakların büyük bölümünü geri aldı.

hakkında AA Rusya’nin ateskes aciklamasina ragmen Idlib’de saldirilar suruyor aldı
Fotoğraf: Reuters (Arşiv)

Suriye hükümet güçlerinin son haftalarda muhaliflerin elindeki son bölge olan İdlib ve çevresine düzenlediği saldırılar ve neticesinde elde ettiği toprak kazanımları, Türkiye ile Rusya arasındaki işbirliğini zedeliyor.

İç savaşta hasım tarafları destekleyen Türkiye ve Rusya, iki tarafın birbiriyle çatışıyor olmasına rağmen iç savaşa siyasi çözüm bulmak için çalışıyor.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı savaşan muhalifleri destekleyen Türkiye iki hafta içinde 13 Türk askerinin hayatını kaybetmesine yol açan saldırıların ardından Suriye hükümet güçlerinin geri çekilmesi için ültimatom vermişti.

Ankara, Suriye hükümet güçlerinin ay sonuna kadar muhaliflerin elindeki İdlib bölgesinde elde ettikleri mevzilerden geri çekilmemeleri halinde Esad güçlerini Türkiye’nin kendisinin püskürteceğini Moskova’ya da bildirmişti.

Ancak pazar günü Rus savaş uçakları Halep vilayetinin batısında kalan muhaliflerin kontrolü altındaki kasabalara ağır hava saldırıları düzenledi.

Reuters’ın verdiği bilgiye göre kasabalar daha sonra İran’ın desteklediği milis kuvvetlerin eline geçti.

Ajansa konuşan muhalif kaynaklar, Anadan ve Haritan kasabaları dahil olmak üzere bölgedeki muhalif güçlerin geri çekildiğini bildirdi.

İç savaşı sahadaki kaynaklardan izleyen Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü’nün başında bulunan Rami Abdulrahman şunları söyledi: “Sekiz yıldır tek bir köyü alamadıkları bölgeyi bir günde ele geçirdiler. Bölgedeki rejim güçleri çok hızlı ilerliyor. (Muhalif) askeri gruplar bölgenin büyük bölümünden çekildi.” Abdulrahman’ın verdiği bilgiye göre hükümet güçleri bölgede 13 köyü ele geçirdi.

Esad güçlerinin bu son kazanımları, ülkenin iki büyük kenti Halep ve Şam’ı birbirine bağlayan M5 karayolunda 2012 yılından bu yana ilk defa kontrolü ele geçirmelerini izledi.

Diğer taraftan Türkiye’nin desteklediği Suriyeli muhalif güçlerin kaybettikleri mevzileri ele geçirmek için başlattığı karşı taarruz da devam ediyor. Asker, tank ve askeri araçlardan oluşan 100 araçlık bir konvoy dün İdlib’e vardı.

İdlib vilayetinde yaşadığı belirtilen birkaç milyon Suriyeli’nin sınırlarına gelmesinden kaygı duyan Anakara’nın İdlib bölgesinde Rusya ile 2018 yılında yaptığı anlaşma kapsamında 12 askeri gözlem noktası bulunuyor.

Ancak İdlib’de Suriyeli muhalif ve Esad güçleri arasındaki çatışmaların önlenmesi amacıyla kurulan bu gözlem noktalarından bazıları cephe hattının gerisinde kaldı. Türkiye gözlem noktalarını kuvvetlendirmek için binlerce asker ve yüzlerce konvoy silah ve askeri ekipmanı bölgeye gönderdi.

Erdoğan: Gerekirse zor yoldan Suriye rejimini İdlib’de geri çekeceğiz

ABD İdlib’de bir taşla üç kuş vurmak istiyor

[ad_2]

Listeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler haberler

2014’ün en iyi 20 filmi

Dünyanın en başarılı sinema dergilerinden Sight & Sound, her yıl seçtiği...

İnternet’in en tatlı 10 sevimli hayvanı

Sosyal paylaşım sitelerinden derlediğimiz internet dünyasının en tatlı 10 sevimli sakinini...

İngilizce öğrenmek için 10 harika dergi

Dergiler hayatımızda önemli bir yere sahip bilgi gölleridirler. Günlük olayları öğrenebileceğimiz...

Ahmet Kaya albümlerinde gizli kalmış 12 şair

Müzik tarihinde eşine az rastlanır bir üretkenliğe sahip olan Ahmet Kaya’nın...

Tartışı-Yorum

Zannımın kıpırtıları

Kendi öz farklılığı insanı değerli kılan en önemli unsurdur. Farklı bakış açıları, farklı soluk alış-verişler ve hayatı farklı yudumlayışlar hayat tuvalinde manzarayı ısıtan en canlı renklerdir. Bütün bu farklılıkları...

Murat Sevinç’ten Yılmaz Özdil’in “şarjör” benzetmesine dair bir yazı

Murat Sevinç'ten Yılmaz Özdil'in "kalaşnikof'a sürülen şarjör" benzetmesine göndermeli bir yazı kaleme aldı: "Kürtler mevzubahis olduğunda, gerisi teferruat ve utanç…"Sözcü yazarı Yılmaz Özdil'in HDP'ye verilecek oyları "kalaşnikof'a sürülen şarjör"e...

Marksist ve sosyalist bir siyasetçi olarak Yaşar Kemal

Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te direne direne ölümünün ardından değişik yönleriyle tanıtıldı. Romancılığı, hikâyeciliği, şairliği, gazeteciliği, doğaya olan tutkunluğu, insana olan aşkı, neşeli kişiliği onu tanıyanlar tarafından anlatıldı. Ancak...