Suriye’de doktor sayısı, 31 binden 5 bine düştü

0


İç savaşın sekiz senedir sürdüğü Suriye’de tabip sayısı, 31 binden 5 bine düştü.

Fotoğraf: Reuters

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, iç savaşın sürdüğü Suriye’de sıhhat sisteminin çöktüğünü, ülkedeki 90’ı aşkın hastanenin 80’inden fazlasının saldırılardan dolayı hizmet veremediğini belirtti. Kınık, ülkedeki 31 bin kayıtlı doktor sayısının ise 5 binlere kadar düştüğünü söylemiş oldu.

Türk Kızılayı, iç savaşın sekiz senedir sürdüğü Suriye’de mecburi göçe maruz kalmış gerekseme sahiplerinin tedavilerinin yapılması amacıyla ‘mobil klinik’ projesini uygulamaya koydu.

Proje kapsamında bir dorse üstü multi klinik, iki diş kliniği ve bir göz kliniği, Suriye’nin Azez bölgesinde bulunan Türk Kızılayı’nın Dostluk Kampında düzenlenen törenle faaliyete başladı.

Törene katılan Kınık, amaçlarının iç harp mağduru yaralı ve hastaların sıhhat hizmetinden yararlanması bulunduğunu söylemiş oldu.

Mobil kliniklerde temel sıhhat hizmetlerinin uzman hekimler tarafınca günde 500 kişiye verileceğini özetleyen Kınık şunları söylemiş oldu: “Mobil kliniklerimiz ile Suriye genelinde sıkıntılı olan bölgelerde sıhhat hizmetleri vermiş olacağız. Suriye’de sıhhat sistemi maalesef çöktü. Ülkedeki 90’ı aşkın hastanenin 80’den fazlası çalışmıyor. Harp öncesi 31 bin olan doktor sayısı şu an 5 bine düştü ve hekimlerin bir çok ülkeyi terk etti. Suriye’de hala ilaç sıkıntısı var sıhhat hizmetleri üretilemiyor. Harp ve saldırılar sebebiyle yaralı ve hastalar var. Sıhhat Bakanlığı ve Kızılay ortaklaşa iş ile ülke genelinde 34 hastane ve sıhhat merkezi işletiyoruz. Suriye’de halen 2 bin 152 Kızılay sıhhat personelimiz iç harp mağdurlarına sıhhat hizmeti vermek için çalışıyor.”CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here