Suriye’li arkeolog: Suriye ve Irak’ta yaģmalanan eserler Facebook’ta satılıyor

0


Suriye’den kaçarak ABD’ye yerleşen kazıbilimci Buyruk el Azim, kendi ülkesi ve Irak’taki iç harp ve çatışmalar esnasında yağmalanan antik eserlerin Feysbuk vasıtasıyla satıldığını deklare etti.

BBC için araştırma icra eden ve neticelerini İstanbul’daki muhabire açıklayan El Azim, kaçakçıların toplumsal medya sitesini yağmalanan eserleri satmak ve satın almak amacıyla kullandığına değindi. Suriyeli kazıbilimci, “Ağırlıklı olarak Suriye’deki Roma dönemine ilişik mozaikler satışa sunuluyor. Böyle de kalmıyor zamanı eserlerin iyi mi yağmalanacağı, iyi mi kazı yapılacağı da bu platformda tartışılıyor” dedi.

Araştırma neticeleri açıklandıktan sonrasında Feysbuk, 49 grubun sayfasının kapatıldığını duyurdu. ABD’deki Shawnee Eyalet Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan El Azim bunun kafi olmadığını hala oldukca sayıda hesap ve sayfa vasıtasıyla zamanı eserlerin pazarlığının yapıldığını beyan etti.

El Azim şimal Suriye’de yaşayan bir Feysbuk kullanıcısının, antik şehir Palmira’dan IŞİD tarafınca yağmalanıp zarar verildiğini söylediği bir heykeli örnek gösterdi. İki yıl süreyle Feysbuk’taki yüzlerce grubun hesabını takip ettiğini belirten El Azim, “Çoğunun binlerce takip edeni var. Bu alanda etkinlik gösteren hesaplarda bir patlama oldu. Feysbuk bunlara göz yumuyor” dedi.

Sipariş üstüne yağmalama

Bazı Feysbuk sayfaları vasıtasıyla ‘sipariş üstüne yağmalama’ yapıldığını vurgulayan el Azim, “Mesela Türkiye’de satılmak suretiyle el yazısı İslam eserlerinin sipariş verildiğine şahit oldum” diye konuştu.

‘Ebu Musa’ takma adını kullanarak kaçak eserlerin satılmasında aracılık yapanların toplantılarına katılan Suriyeli kazıbilimci ise şunları söylemiş oldu: “Bu iş oldukca tehlikeli mafya şeklinde adamlarla muhatap oluyorum. Fakat elimde satılan mozaik ve başka eserlerin fotoğrafları var. Ülkemin geçmişi, kültürü gözümün önünde yitip gidiyor”

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü Unesco IŞİD’in yapmış olduğu yağmalamanın endüstriyel boyutta bulunduğunu açıklamıştı.



CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here