8.5 C
İstanbul
Perşembe, Temmuz 2, 2020

46 örnekle yeni trend saç modeli Rainbow

Bir dönem Punkçılar arasında moda olan Rainbow, yani Türkçesi gökkuşağı saç modelleri yine kadınların en önemli aksesuarı, saçlarını süslüyor. Dünyaca tanınan Nicki Minaj, Christinia Aguilera...

Bunlara bakmalısınız

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Ukraynalı Fotoğrafçı Vadim Stein, drama, heykelcilik ve grafik üzerine yaptığı çalışmalarının ardından dansçıların fotoğraflarını çekmeye karar verir.Fotoğrafçı Vadim Stein'in çalışmalarından küçük bir demeti sizin...

Mutlaka izlemeniz gereken En iyi 18 Uzay Filmi

Yine bir sinema listesiyle karşınızdayız. Yaşadığımız evrenin büyüklüğünü düşünüp hayretler içinde kalmayan insan neredeyse yok.Bu listede de yüzünü evrene dönen sinema yapıtlarından en...

Marquez’in 2001’de Marcos’la yaptığı röportaj

Kendisini Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu'nun (EZLN) sözcüsü olarak tanımlayan ve herkesin bir kere olsun ağzında piposuyla, yüzü gizli halde çekilmiş bir fotoğrafını görmüş, muhterem...

Ataerkil bir toplumda 4 maddeyle kadınların giyimine göre takılan isimler

Ataerkil bir zihniyetin hakim olduğu dünyada tahakküm altındaki cins olan kadına da erkeklerin rol biçtiğini söylemek yanlış olmaz. Ne var ki hayatın her alanında...

Henüz izlemediyseniz ‘Mutlaka’ izlemeniz gereken 15 film!

Derleme/Eren Aşnaz Henüz izlemediyseniz izlemeniz gereken 15 filmi bu hafta sizler için derledik. Usta oyuncu ve efsane olmuş yönetmenlerden derlediğimiz filmlerin hepsini, yok olması imkansız...

Patti Smith’ten Frida Kahlo ve Diego Rivera’ya bir aşk mektubu

Frida Kahlo da her kadın gibi kurbanıydı toplumun, öteki idi. Ama köşesine çekilip acılarının öylece geçmesini beklemedi. Kendisi ile yüzleşirken aslında kadınlığı ile de...

Suriyeliler Avrupa’ya Geçebilir mi? Geçiş İzni Kararının Ardından Yaşananlar

Arap Baharı’nın son durağı olan Suriye’deki iç savaş Türkiye’yi vurmaya devam ediyor. Yıllar içinde değişen politik söylem ve alınan askeri kararlarla gündemimizden düşmeyen Suriye konusunun bir başka boyutu da, savaştan kaçtığı söylenen Suriyelilerin Türkiye’deki varlığı. 

Suriyeliler için kapılarını açan ve onlara yaklaşık 40 milyar dolar harcayan AKP, bir süredir eleştirilerin odağında yer alıyordu. Her geçen gün ekonomik krizin derinleştiği Türkiye’de farklı kesimler “Suriyeliler ülkelerine dönmeli” görüşünü benimsemeye başlamıştı. Toplumda huzursuzluk yaratan Suriyeli varlığı, infial yaratan İdlib saldırısı sonrası hükümet nezdinde de karşılık buldu ve yapılan açıklamayla Suriye’den Avrupa’ya geçmek isteyen Suriyeli mültecilerin durdurulmaması kararının alındığı belirtildi.

İdlib’teki saldırının ardından yapılan açıklama: “Suriyeliler Avrupa’ya geçebilir”

Türkiye’nin şoke olduğu ve en az 33 askerin şehit edildiği İdlib saldırısının ardından gözler hükümete çevrildi. AKP Sözcüsü Ömer Çelik saldırıdan kısa bir süre sonra açıklama yaptı. Çelik; “Mülteci politikamız aynıdır ama ortada bir durum var, artık mültecileri tutabilecek durumda değiliz!.”

“Açık kapı” stratejisi olarak değerlendirilen bu adım ile birlikte Ege kıyıları Yunanistan’a geçmek isteyen yüzlerce Suriyeli ile doldu. Yunanistan ise aldığı jet kararla sınır kapılarını kapattığını belirtti. 

Suriyeliler neden Türkiye’de?

SuriyeliSuriye’deki iç savaşın ardından Suriyeli sivillerin güvenliğini sağlamak isteyen Türkiye, aldığı kararlarla savaştan kaçmak isteyenlere kapıları açmıştı. Ancak bu durum büyük bir ekonomik yükümlülük getireceğinden Avrupa Birliği ile bir anlaşma imzalandı. 18 Mart 2016 tarihinde imzalanan anlaşmanın adı “Mülteci Mutabatı” olarak duyuruldu. 

Mülteci Mutabakatı neler içeriyor?

SuriyeliYaklaşık 4 yıl önce imzalanan bu anlaşma gereği mültecilerin Türkiye’de tutulması karşılığında Türkiye’ye ekonomik destek sağlanacaktı. 

Anlaşma, Avrupa Birliği ülkelerine kaçak yollarla varan göçmenlerin Türkiye’ye geri gönderilmesini içermekle birlikte Türkiye’de yasal olarak kalan Suriyelilerin Avrupa’da mülteci olarak kabul edilmesini şart koşuyordu. Ayrıca AB ülkeleri için vize kolaylığı ve Türkiye’nin AB’ye girme sürecinin hızlandırılması şartları da maddelerde göze çarpan noktalar olarak duruyordu.

Erdoğan, Suriyeliler için verilmesi gereken miktarın ödenmediğini açıklamıştı

SuriyeliAnlaşmaya göre Türkiye’ye verilecek 6 milyar euroluk destek 3 milyar euroluk 2 taksitle ödenecekti. Ancak zaman geçtikçe bunun bir hayal olduğu anlaşıldı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2016’nın sonlarındaki açıklamasında verilen sözün tutulmadığını belirtmişti. Erdoğan; “Bize ödenen 179 milyon euro, bize söz verilense 3 milyar euro.” sözleriyle AB’ye tepki göstermişti. 

Anlaşmanın imza edilmesinin ikinci yılında konuyla ilgili bir başka açıklama AB Komisyonu Göç ve Vatandaşlık gelegesi Dimitris Avramopoulus’tan geldi. Avramopolous, “Türkiye’ye ikinci taksit olarak diğer 3 milyar euronun ödenmesi konusunda aynı fikirde olduklarını” açıklamıştı. Ancak Türkiye bu miktarların ödenmediğini açıklamıştı. 

Türkiye’deki Suriyelilerin sorunun kaynağı olarak görülmesi

SuriyeliGünden güne artan Suriyeli sayısı birden fazla sorunun da kaynağı olmaya devam ediyor. Çünkü mültecilerin yaşamlarını devam ettirmek için ortaya çıkan ihtiyaçların karşılanması zor hale geliyor. Üstelik bu dev gibi sorunun bir boyutu yalnızca. Diğer boyutu ise çok daha yüksek sesin çıkmasına sebep oluyor. Ekonomik krizin etkilerinin artmasının yanında Türk askerinin Suriye’de şehit olduğu olayların sayısının artması Türk halkının da durumdan şikayet etmesine sebep oluyor. Bugüne kadar Suriye’de onlarca şehidin yanı sıra Türkiye’nin Suriyeliler için harcadığını açıkladığı miktar yaklaşık 40 milyar dolar. 

Suriyeli sayısı artıyor

SuriyeliÖte yandan milyonları bulan Suriyeli sorunu söz konusu. Mülteciler Derneğinin Şubat 2020’de açıkladığı verilere göre 14 Şubat tarihi itibariyle 3 milyon 585 bin 209 Suriyeli mülteci Türk topraklarında bulunuyor. Bir kısmı şirket kuruyor, bir kısmı farklı iş kollarında işe giriyor bir kısmı ise sefalet içinde boğuşuyor. İşin kötü tarafı ise bu yüksek sayının gayriresmi tarafı; kanıtlanamayan verilere göre Türkiye’deki Suriyeli mülteci sayısı yaklaşık 5 milyon civarında seyrediyor. 

Hükümet tarafından gelen açıklama: “Türkiye bu yükü tek başına kaldıramaz”

AKP Sözcüsü Ömer Çelik 33 askerimizin şehit edildiği saldırının birkaç saat sonrasında yaptığı açıklamada,  “Türkiye’nin yeni mülteci baskısını taşıyamayacağını, Türkiye’nin kapasitesinin artık dolduğunu söylemiştik. Dolayısıyla oluşan tazyik artık Türkiye tarafında tutulamıyor. Yapılan saldırılar neticesinde hem Türkiye içerisindekiler Avrupa’ya doğru hareketleniyor, hem de Suriye topraklarından Türkiye’ye doğru bir hareketlenme var. Mülteci politikamız aynıdır ama ortada bir durum var, artık mültecileri tutabilecek durumda değiliz”  ifadelerini kullandı. 
Suriyeliler gidecek mi?

Bu soruya “evet” yanıtını vermek pek mümkün gözükmüyor. Çünkü 3 milyondan fazla sayıya ulaşan Suriyeliler Türkiye’de bulundukları zaman içinde 520 bin dolaylarında doğum gerçekleştirdi. Bu da demek oluyor ki 520 bin Suriyeli çocuk Türkiye’de doğdu. Ayrıca şirket kuran, iş bulup çalışan Suriyeliler de hesaba katıldığında ülkeden ayrılmak için geçerli sebep sayısı azalıyor. Üstelik hükümetin sınır kapılarını açıp Suriyeli mültecilerin Avrupa’ya geçişini önlemeyeceğini açıklamasına karşın henüz birkaç yüz Suriyeli sınırlara doğru geçti. Sözün özü büyük çoğunluğunun Türkiye’de ayrılmak gibi bir talebinin olmadığı gözlemleniyor. 

TAGU Müdürü Erdoğan: “Suriyeli mültecilerin en az yüzde 80’i burada kalacak”

Türk-Alman Üniversitesi Göç ve Uyum Araştırmaları Merkezi (TAGU) Müdürü Prof. Dr. M. Murat Erdoğan, Ocak ayında Cumhuriyet gazetesine verdiği demeçte Türkiye’deki Suriyelilerin büyük çoğunluğunun ülkeden ayrılmayacağını belirtti. 

Erdoğan: “Suriyeliler, 29 Nisan 2011’de Türkiye girmeye başladı. O zaman Türkiye’deki toplam sığınmacı sayısı (uluslararası koruma altındaki kişi) 58 bindi. Şu anda bu sayı 4 milyonun üstünde. Türkiye’deki Suriyeli sayısı 3.8 milyon civarında. Suriyelilerin yaklaşık 100 bini Türkiye’de ikamet izniyle yaşıyor. 110 bin civarında vatandaşlığa alınan Suriyeli var. Türkiye’deki Suriyelilerin sayısı belli artık, nerede yaşıyorlar, yaşları, çocukları okulda mı vs…” ifadelerini kullanırken ülkeden ayrılabilecek Suriyeli sayısına ilişkin; “2014’te Ben Türkiye’deki Suriyelilerin yüzde 70’i burada kalıcı diyordum, şimdi minimum yüzde 80’i burada kalacak diyorum. Bu benim tercihim değil, süreç öyle gelişti, toplum mühendisliği çabalarının da bir sınırı var.  Türkiye’deki Suriyeliler, gönüllü geri dönüşe kapalılar. O zaman ne yapmalıyız diye bakmalıyız. Zorla mı göndersek, bu mümkün mü, buna bakılmalı, eğer değilse o zaman uyum çalışmalarından başka çare yok. Türkiye’deki Suriyelilerin Türkiye toplumuna oranı yüzde 5’in üzerinde neredeyse. Yüzde 5’i yönetmeniz de zor bir şey, çünkü o yüzde 5 bir kere kendi içine kapanıyor. Kendi içinde bir güvenlik çemberi oluşturuyor. Kendi sistemini kuruyor. Türkçe öğrenme ihtiyacı duymuyor, kasabı da var, manavı da var kavga edecekse arkadaşı da var, sana ihtiyacı yok. Bunun benzer örneklerini kendi gurbetçilerimiden biliyoruz zaten.” diyerek Türkiye’nin değişen demokrafik yapısını ortaya koydu. 

Balıkçılar: “Onları ücretsiz götürebiliriz”

Hükümetin aldığı karar sonrası Avrupa’ya geçmek isteyen Suriyeli mülteciler için balıkçılar da gönülü oldu.

Rumeli Feneri’ndeki gönüllü balıkçılar;“Mültecileri seve seve götürürüz.” dedi.

 

Avrupa’ya geçmek isteyen Suriyeliler sınıra akın etti

SuriyeliTüm bunların dışında gün boyunca denizden ve karadan Avrupa’nın içlerine geçmek isteyen Suriyeli mültecilerin görüntüleri konuşuldu.

Mültecilerlınan “açık kapı” kararının ardından, Yunanistan ve Bulgaristan’a geçmek için sınır kapılarına ve kıyılardaki kaçak geçiş yollarına akın etti. Yüzlerce göçmen Kapıkule Sınır Kapısı‘na yürürken, Edirne’ni bir çok noktasında da yüzlerce göçmen toplanarak, sınırı geçmek için gruplar oluşturuyor.

 

 

Kaynak: 1

 
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bunları kaçırmayın

20 şiiriyle Ülkü Tamer

1937 senesinde Antep’te dünyaya gelen Ülkü Tamer, 1 Nisan 2018’de yaşamını devam ettirdiği Muğla’nın Bodrum ilçesinde hayatını kaybetti.İkinci Yeni şiir akımının önde gelen temsilcilerinden...

Gabriel García Márquez Nobel Konuşması: Latin Amerika’nın Yalnızlığı

Gabriel García Márquez'in Nobel Konuşmasında okuduğu Latin Amerika'nın Yalnızlığı adlı metini sizlerle paylaşıyoruz.Antonio Pigafetta, Macellan’ın dünya çevresinde yaptığı ilk seyahate katılan Floransa’lı denizci, Amerika’nın...

Aman doktor, Canım doktor: August Bier

Bilim kurgu filmlerin favori tiplemesi hafif(!) kaçık bilim insanları en sevdiğim klişe karakterlerdendir. Mary Shelley’le aynı kumaştan mı dokunduk bilemeyeceğim ama bilim insanları ve...

Dünyanın en çok satan 20 kitabı

İnsanoğlu bu güne kadar kesin olmamak kaydıyla 130 milyana yakın kitap basmıştır. Biz bu listeyi hazırlarken bile basımda olan yeni kitaplar olduğunu biliyoruz. Bu...

Son haberler

Küresel turist savaşları başladı…

TUI CEO’su Fritz Joussen, Frankfurter Allgemeine Zeitung’da yer alan söyleşisinde, sağlanan desteklere rağmen krizi aşamadıklarını, bu nedenle otel varlıklarını satıp gemicilik bölümüne yeni...

Dış ticarette açık, büyüdükçe büyüyor…

Mayıs ayında genel ticaret sistemine göre ihracat yüzde 40,9, ithalat yüzde 27,8 azaldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan genel ticaret...

Britanya’da Leicester kenti karantinaya alındı

Covid-19 vakalarında görülen artış nedeniyle Britanya’nın Leicester kentinde ticari işletmeler ile okulların kapatılmasına ve gevşeme adımlarının uygulanmamasına karar verildi.Sağlık Bakanı Matt Hancock, parlamentodaki...

Türkiye’nin net dış borç stoku 256,5 milyar dolar

Türkiye’nin 31 Mart itibarıyla brüt dış borç stoku 431 milyar dolar, net dış borç stoku 256.5 milyar dolar oldu.Hazine ve Maliye Bakanlığı, 31...

Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz  ve Ekonomist Saadet Büyük söyleşisi

Ekonomist Saadet Büyük   Faiz Döviz ve Enflasyonun Baskılandığı bu ortamda böyle bir baskılanmanın önümüzdeki dönem etkisi  Sayın Başkan sizce neler olur? Sizin Merkez...