Suudi Arabistan Türkiye’ye Gizli Ambargo mu Koydu?

0


Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkiler ilkin Suriye mevzusundaki görüş ayrılıkları ile tatsızlaşmaya başlamış fakat aslolan darbeyi Mısır’da Türkiye’deki iktidar partisinin oldukça yakın ilişkiler içinde bulunmuş olduğu Müslüman Kardeşler hükümetine karşı meydana getirilen Sisi darbesini Suudi Arabistan’ın desteklemesiyle iyice bozulmuştu.

Gerilim burada da kalmadı. Katar ile Suudiler başta öteki Körfez ülkelerinin içinde yaşanmış olan ve Katar’a yiyecek ambargosuna kadar giden gerilimde Türkiye’nin Katar’ın yanında yer alması ve hâttâ yiyecek yardımı yaparak o ambargoyu kırması da Suudilerle ilişki açısından yıpratıcı oldu. Ve normal olarak son olarak büyük kriz Suudi elçiliğinde gazeteci Kaşıkçı’nın öldürülmesi vakasında Türkiye’nin cinayeti ortaya çıkarmak ve duyurmak için gösterdiği gayretler Suudileri iyice kızdırdı.

Tüm bunların sonucu geçtiğimiz hafta Suudi yetkililer Türkiye’ye adeta gizli saklı bir engelleme uyguladıklarını düşündürecek kimi eylemleri arka arkaya sergiledi. Dünya gazetesinden Kerim Ülker’in haberine bakılırsa son olarak artık açık açık Suudi vatandaşlarına gezim için bile Türkiye’ye gitmemeleri, Türkiye’den gazrimenkul almamaları söyleniyor.

Ankara-Riyad içinde son birkaç senedir devam eden siyasal gerilim ekonomiye de yansıyor. Kaşıkçı cinayetiyle aniden gerilen ilişkiler sonrası, Riyad’dan gelen peş peşe açıklamalarl akıllarda sual işaretleri doğuruyor.

Habere bakılırsa geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçiliği Türkiye’de gayrimenkul satın alma mevzusunda kendi vatandaşlarını uyarmıştı. Türkiye’de Suudi vatandaşlarının parasını verdiği gayrimenkullerini alamadıklarını, bununla ilgili şikayetlerin arttığına dikkat çeken Suudi Arabistan Büyükelçiği’nin arkasından bu kez Türkiye aleyhine iki mühim izahat daha geldi.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ın Tecim ve Endüstri Odası Başkanı Ajlan Al-Ajlan hem toplumsal medyada hem de Suudi basınına Türkiye’den uzak durun mesajı verdi! Ülkede gösterim icra eden en mühim medya kuruluşlarından Saudi Gazette’ye açıklamada bulunan Al-Ajlan, Türkiye’de iş yapmanın tehlikeli bulunduğunu vurgulayarak, Türk yetkililerin Suudi yatırımcılarını koruyamadığına yönelik bir oldukça yakınma aldıkları iddiasında bulunmuş oldu. Suudi iş adamlarının rahatsız etme edildiğini iddia eden Al-Ajlan, dolandırıcılık olaylarının da arttığına dikkat çekti.

Al-Ajlan, Suudi iş adamlarının arkasından bu kez gezim mevzusunda bir başka açıklamada daha bulunmuş oldu. Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye giden turistlerin hakarete ve tacize uğradığını iddia eden Al-Ajlan, bu şekilde de yetinmedi ve Suudi turistleri “kardeş ülkeler” olarak nitelediği Mısır, Dubai benzer biçimde bölgelere gitmelerini tavsiye etti. Al-Ajlan, Türkiye’ye gezi etmeyin uyarısında bulunmuş oldu.

Al-Ajlan, başkanı olduğu Riyad Tecim ve Endüstri Odası’nın Türkiye’ye gitmek isteyenlerin rezervasyonlarında değişim istediği durumlarda, Mısır, Dubai benzer biçimde dost ülkeleri tercih etmeleri halinde destek olacağını deklare etti.

Suudi Prens Türk Kahvesini İçmeyi Reddetmişti

Geçtiğimiz günlerde hatırlanacağı benzer biçimde Riyad Valisi Prens Faisal bin Bandar’a ikram edilen bir fincan kahveyi almış, kahvenin Türk ürünü bulunduğunu öğrendiğinde iade etmişti.

Dünyadaki habere bakılırsa Suudi Arabistan Türkiye’den en fazla konut alan Irak’ın arkasından ikinci ülke. TÜİK’e bakılırsa yabancılara son beş yılda 122 binden fazla konut satıldı. Bu konutların yüzde 10,2’sini şu demek oluyor ki 10.3’ünü (10.653) Suudi vatandaşları oluşturdu.  Türkiye’ye gelen gezgin sayısında ise 11’inci sırada. Suudi Arabistan’dan gelen gezgin sayısı 2016’da 530 bin, 2017’de 651 bin olmuştu. 2018’de bir tek İstanbul’a gelen Suudi gezgin sayısı 628 bini aşmıştı.

 CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here