Suudi Elkhereiji Group’tan tarım, sağlık ve turizme 100 milyon dolar yatırım

0


Reuters haberine nazaran, Suudi Arabistan merkezli SAK Consultants’ın Yönetim Kurulu Başkanı Solaiman El Khereiji, Türkiye’de ziraat, sıhhat ve konaklama alanında bir takım yatırım üstünde çalıştıklarını; ortaklık ve işbirlikleri için görüşmeler yürüttüklerini söylemiş oldu.

Yatırımlar için 100 milyon dolarlık bütçeleri bulunduğunu belirten El Khereiji, yatırımları Türk, Suudi ya da internasyonal ortaklıklar kanalıyla yapmak istediklerini; bu yüzden projelerin toplam yatırım tutarının fazlaca daha yüksek olabileceğini belirtti.

SAK, Suudi Arabistan merkezli Elkhereiji Group bünyesinde etkinlik gösteriyor. Elkhereiji Group’un gayrimenkul, finans, sigorta, kimya endüstri, petrokimya, çimento ve besin benzer biçimde alanlarda yatırımları bulunuyor.

Reuters ile yapmış olduğu söyleşide El Khereiji, “Ziraat, sıhhat ve konaklama alanında yatırım planlarımız var. Bilhassa ziraat ve besin, Suudi hükümetinin yatırımları desteklediği bir alan. Suudi Arabistan besin ürünlerinin ortalama yüzde 80’ini ithal ediyor. Türkiye’de ziraat ürünleri yetiştirip, et ürünleri üretip, ihraç edebileceğimiz ortaklık ve işbirliklerine bakıyoruz” dedi.

Bu amaçla arazi yatırımı yapabilecekleri benzer biçimde, arazi sahibi mevcut üreticilerle ortaklık yoluna da gidebileceklerini belirten El Khereiji; şu anda Bodrum civarlarında bir yatırım için görüştüklerini, sebze ve meyvenin yanı sıra zeytin ve zeytinyağı üretimi ile de ilgilendiklerini söylemiş oldu.

“Hastanelere yatırım planlıyoruz”

Yatırım planladıkları bir öteki alanın da hastaneler bulunduğunu ifade eden El Khereiji, “Mahalli bir yatırımcı ile ortaklığa gidip, ortak olacağımız hastaneleri yurtdışında büyütmek istiyoruz. Mesela göz alanında fazlaca güzel fırsatlar var. Ortadoğu, Afrika, Avrupa ve hatta Uzak Doğu’da açacağımız uydu klinikler kanalıyla bu hastaneleri büyütmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

Yatırımın iyi mi yapılacağı ile ilgili olarak El Khereiji, “Hisse almak istiyoruz. Fakat bununla beraber mahalli bir ortak daha bulmak istiyoruz. Bu bir yatırımcı ya da işadamı olabileceği benzer biçimde bakanlık da olabilir” dedi ve ekledi:

“Mesela Benin’de yürüttüğümüz projede, hükümet bizlere büyük bir arazi verdi, biz ise finansmanı koyduk. İslam Kalkınma Bankası da projeye iyi mi katkı sağlayabileceğine bakıyor. Türkiye’de de benzer bir ortaklaşa iş modeli olabilir.”

“Otel yatırımı için görüşüyoruz”

Yatırım yapacakları bir öteki alanın da konaklama sektörü bulunduğunu belirten El Khareiji, Türkiye’de gayrimenkul yatırımı meydana getiren yabancılara yönelik bir projeleri bulunduğunu söylemiş oldu.

El Khareiji, “Burada ev alan yabancılar evlerini yılda birkaç ay kullanıyorlar. Senenin 9-10 ayında ise burada olmuyorlar… Yeni bir sistemimiz var. Ufak otelleri satın alıp oda bazında ailelere satıyoruz. Aile oteli ya da butik otel dediğimiz bu sistemde, birkaç aile otelin sahibi oluyor” dedi ve ekledi:

“Bu aileler ev almaktansa gereksinimleri kadar oda satın alıyorlar. 2, 3 kimi zaman 4 oda alıyorlar, buraya geldiklerinde de bu otelde kalıyorlar. Geldikleri süre hem temizlik, yiyecek benzer biçimde işlerle uğraşmak zorunda kalmıyorlar, hem de evin ödenti, ortak gider benzer biçimde harcamalarından kurtulmuş oluyorlar. Burada olmadıklarında odalar otel olarak işletilmeye devam edilmiş olduğu için gelir de elde ediyorlar.”

Otel yatırımlarına İstanbul’da başlayacaklarını, sonrasında Bursa’ya gitmek istediklerini kaydeden El Khereiji, “15-20 odalı butik otellere bakıyoruz. İstanbul’un Anadolu yakasında dört yıldızlı bir otel ile görüşüyoruz. Yüzde 70 hisse almayı teklif ettik. Daha çok da olabilir. Bu otel için 12 milyon dolarlık bir yatırımdan bahsedebiliriz” diye konuştu.

Yaşlılara yönelik bir konaklama projesi üstünde de çalıştıklarını belirten El Khereiji, bu kapsamda Sapanca, Yalova ya da İznik’te arazi arayışında olduklarını söylemiş oldu.

Suudi yatırımcılara “katılın” teklifi

Yatırımlar için ilk etapta 50 milyon dolar, sonrasında da 50 milyon dolar daha olmak suretiyle 100 milyon dolarlık bütçeleri bulunduğunu belirten El Khereiji, “Yatırımlar SAK ve ElKhereiji Group tarafınca yapılacak. Bununla birlikte Suudi Arabistan’dan bazı yatırımcı ailelere de yatırımlarımıza katılmalarını teklif ettik. Bazı yatırımlarımız için de, SPV oluşturmak suretiyle bizlere katılmaları için bankalara gidiyoruz… Biz bir projeye mesela 20 milyon dolar koyabiliriz, öteki yatırımcılarla beraber proje büyüklüğü 80 milyon dolar olabilir. 100 milyon dolar yalnız bizim yatırım bütçemiz” diye konuştu.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here