Tahran ABD’ye ait İHA’yı vurdu: Bu ‘net bir mesajdır’

0


İran Devrim Muhafızları, İran hava sahası içinde ABD’ye ait bir insansız hava aracını (İHA) vurduğunu açıkladı. ABD’nin tüm küresel operasyonlarından sorumlu Merkezi Kuvvetler (CENTCOM) İHA’nın İran tarafından düşürüldüğünü doğruladı.

Fotoğraf: ABD Hava Kuvvetleri

İran’ın devlete ait haber ajansı IRNA, paramiliter Devrim Muhafızları’na dayandırdığı haberinde ülkenin güneyindeki Kuh Mübarek bölgesinde vurulan İHA’nın RQ-4A Global Hawk olduğunun tespit edildiğini yazdı.

Devrim Muhafızları Komutanı Hüseyin Selami olayla ilgili şu açıklamayı yaptı: ”ABD’ye ait İHA’nın vurulması ABD’ye açık bir mesajdır; sınırlarımız İran’ın kırmızı hatlarıdır. Bu sınırları ihlal edenlere gerekli karşılığı vereceğiz. İran hiçbir ülkeyle savaşa girmek niyetinde değil. Fakat herhangi bir tehdide karşı İran’ı sonuna dek savunmaya hazırız.”

CENTCOM tarafından yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: ”RQ-4A Global Hawk tipi İHA günün erken saatlerinde Hürmüz Boğazı üzerinde uluslararası hava sahasında uçtuğu sırada İran’a ait bir karadan havaya füze sistemiyle vurularak düşürüldü.”

Açıklamada ABD’ye ait İHA’nın hava sahası ihlali nedeniyle vurulduğunu ifade eden İranlı yetkililerin aksine, İHA’ya yönelik saldırının, ‘uluslararası hava sahasında ABD’nin gözlem varlığına yönelik sebepsiz bir saldırı’ olduğu belirtildi.

Geçen hafta Umman Körfezi’nde iki ülke arasındaki gerginlik petrol tankeri saldırılarıyla tırmandığı sırada ABD, İran’ı tanker saldırıları öncesinde bir İHA’yı vurmakla suçlamış, İran iddiaları yalanlamıştı.

ABD, tanker saldırıları için de İran’ı suçluyor, Tahran ise bu iddiaları reddediyor.

Trump: İran büyük bir hata yaptı

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın ABD İHA’sını düşürmesinden sonra paylaştığı tweet’te “İran çok büyük bir hata yaptı” dedi.

Petrol fiyatları yükseldi

İran’ın, ABD’ye ait İHA’yı vurması ardından, ABD Başkanı Donald Trump’ın “İran büyük bir hata yaptı” ifadesini kullandığı Twitter paylaşımı sonrasında petrol fiyatları, yüzde 5.0’in üzerinde yükseldikten sonra hafif geri çekildi.

Gelişmeler etkisiyle Türkiye’de akaryakıt fiyatlarını belirmede ölçüt olarak kullanılan Brent ham petrolü 62.48 dolara kadar yükseldikten sonra yüzde 3,72 artışla 64,12 dolardan, ABD hafif petrolü 54.08 dolara kadar yükseldikten sonra yüzde 4,85 artışla 56.37 dolardan işlem görüyor.

ABD Ortadoğu’ya ilave 1000 asker gönderiyor: Gerekçe İran

İran nükleer taahhütlerinden caymak için verdiği 60 günlük süreyi uzatmayacak

İran’ın uranyum stoku 10 gün içinde nükleer anlaşmada belirlenen sınırı aşacak

İran: Uranyum üretimindeki kısıtlamalara artık uymuyoruz

İran: Savaşı başlatmak istemiyoruz

Dünya diken üstünde: ABD destroyer gönderdi, İran suçlamayı reddetti

Umman Körfezi’nde saldırıya uğrayan Norveç gemisi battı

Reuters: ABD Ortadoğu’ya ilave 5 bin asker gönderebilir

New York Times: ABD Ortadoğu’ya 120 bin asker göndermeyi planlıyor

İranlı molla: ABD donanmasını tek bir füzeyle yok edebiliriz

Çavuşoğlu: ABD’nin İran yaptırımı haddini aşmadır

BAE’de dört petrol gemisine sabotaj

İran Devrim Muhafızları: ABD blöf yapıyor, hata ederse tüm üslerini vururuz

ABD’den yeni ambargo: İran demir, çelik, bakır ve alüminyum satamayacak

Fransa: Nükleer anlaşmayı ayakta tutmak istiyoruz ama İran anlaşmaya uymalı

İran nükleer faaliyetlerine tekrar başlayacağını duyurdu

İran’dan Basra Körfezi’ndeki ABD gemilerine drone’la ‘Gözüm üzerinde’ mesajıCEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here