Taner Yıldız: ”Enerji santrallerimizden de vazgeçmeyiz”

0

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Kolin Şirketler Grubu’nun Soma’nın Yırca köyünde 6 bin ağaç kesmesiyle ilgili konuştu. Yıldız, enerji santrallerimizden de vazgeçmeyiz derken, bir santralin herhangi kestiği bir zeytin ağacı karşılığında 10 katını dikmek zorunda olduğunu belirtti.

 

Soma’nın Yırca köyünde Kolin Şiketler Grubu’nun 6 bin zeytin ağacını kesmesiyle ilgili açıklama yapan Enerji Bakanı Taner Yıldız şöyle konuştu;

“Bu ülkenin kalkınmasına katkı koyan enerji santrallerimizden de vazgeçmeyiz. Bir doğruyu tercih etmek, diğer doğruyu tercih etmekten vazgeçmek anlamına gelmiyor. 13 yılda yeşil alanlarımız, PARK bahçelerimiz 12 katına çıktı. Eğer birisi bu konuda bizi yanıltmak istiyorsa bilin ki başka bir şey anlatmak istiyordur.

Yıldız:  ”Soma hakkında 4 rakam vereceğim. Zeytin ağaçlarımızı artırıyoruz. Bir santral herhangi kestiği bir zeytin ağacı karşılığında 10 katını dikmek zorunda. Orada 153 milyon TON tespit edilmiş kömür var. Bugünkü değeri 7,5 milyar dolar. Biz bunu 30 yılda alacağız. İstihdam olacak, binlerce kişi çalışacak ve 1,6 milyar dolarlık yatırım yapacağız.

Anlaşmamız gereği üretilen elektriğin kilovatsaatinden yıllık 155 milyon TL para alacağız. Onunla 6 bin zeytin ağacı yerine 9 milyon adet yıllık zeytin ağacı dikme kapasitemiz oluşuyor. Biz 230 milyon dolarlık yıllık ithal ettiğimiz doğalgazı yalnızca orada ürettiğimiz elektrikten dolayı ithal etmeyeceğiz.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here