Taraftar gruplarından Çarşı’ya destek!

0

Gezi Direnişine katıldıkları için gözaltına alınan Beşiktaş taraftar grubu Çarşı üyesi 35 kişiye yönelik iddianame kabul edildi. İddianameye göre Çarşı üyesi 35 kişi “hükümeti yıkmaya teşebbüs” etti ve haklarında müebbet hapis cezası isteniyor.

 

(Ali Doğan Karacık – Press Haber) Beşiktaş Çarşı grubuna yönelik yapılan bu suçlamalara karşı tepkiler büyüyor. Sanatçılardan milletvekillerine bir çok kişi Çarşı’ya destek açıklamaları yaparken, en büyük destek taraftar gruplarından geldi. İşte taraftar gruplarının presshaber.com’a yaptıkları açıklamalar:

Beleştepe Taraftar Grubu

beleş

Açıklama şu şekilde:

“Beşiktaşlılık başarı üzerine kurulmuş, lisanslı ürün tüketiciliğiyle taraftar olmayı aynılaştıran, hayatın hiçbir yerinde varolmayan insanların oyalanma ocağı olarak işleyen bir yapıda olsaydı yargılamanıza bile gerek kalmadan teslim alabilirdiniz. Depremzedeler için toplumsal bir duyarlılık oluşturan, okumak isteyip yoksulluğa yenik düşen, her yere diktiğiniz kulelerin yalan ışığıyla üstüne pus çöktürdüğünüz kırsalın çocuklarına defter kitap olan, madenleri toplu mezar yapanlar varken transfer haberleriyle kendinden geçiremeyeceğiniz insanlardır Beşiktaşlılar. Haksızlığa boyun eğmemek fıtratında var. Arkadaşlarımızı yargılayanlar bilmelilerdir ki bir tekimiz eksikse kendimizi özgür hissetmeyeceğiz. Tarihe başı dik olarak geçecek olanlar, tarihin çöplüğüne gidecek olanlardan korkmazlar. Komedi olduğunu toplumun bütün kesimlerinden verilen tepkilerle herkesin anlayabileceği bir iddianameye dayanarak cezalandırılmak istenen yalnız arkadaşlarımız değil; paylaşan, bencil olmayan, türcü olmayan insandır. Mahkum edilmek istenen çArşı değil; toplumun bütün kesimlerinin haksızlığa karşı durma cesaretidir. Tarih her şeyi apaçık yazacaktır. Tarih, gerçekle, yalanı insanlığın önüne berrak bir su aydınlığında sunacaktır. Hep birlikte göreceğiz. Yenilmeyeceğiz!”

Sol Açık Taraftar Grubu

solaçık

Açıklama şu şekilde:

“Çarşı’ya ve onun liderlerine yapılan suçlamalar aynı Fenerbahçe’ye 3 Temmuz’da yapılan veya Gezi’den sonra tüm taraftar gruplarına yapılanlara benziyor.Toması,gazı ve çevik polisleriyle toplumu susturamayan ve Gezi’de tüm dünyaya vahşi yüzünü gösteren AKP iktidarı şimdi Gezi’nin öcünü alıyor ve çok bilindik bir argümanlarla “darbecilik” “örgüt üyeliği” ve “marjinal örgütler”.
Biz bu filmi daha önce yüzlerce kez görmüştük.Bu açılan davalar sonuna kadar “siyasi” davalardır ve amaç toplumsal muhalefeti ve onun önderlerini yok etmektir.Bunu yapabilmek içinde toplumun sivrilen tüm muhalif ve iktidar karşıtı gruplarına göz dağı vermektir.
Şimdi Çarşı’yı çete olmakla, örgüt olmakla suçlayıp, toplum önünde itibarsızlaştırmaya çalışılacaklardır.Bunu beceremezlerse daha önce yaptıkları gibi gerçek Çarşı bunları kabul etmez diyerek olimpiyat stadında yaptıkları gibi provakasyonlara kalkışacak ve hatta kendi AKÇarşı’larını yaratacaklardır.Yalan haberler ve borazan gazetecilerle çakma Çarşı yaratacaklardır.
Taraftar gruplarının üzerinde oynanmak istenen bu oyun, derhal son bulmalıdır!
Siz SİYAH dediniz biz SARI.. Siz BEYAZ dediniz biz LACİVERT!
Sevdalarımız farklı olsa da mücadelemiz aynıdır.
Maç günü geldiğinde farklı tribünlerde olsak ta, ortak bir hayat ve daha güzel bir ülke için omuz omuza vermekten geri durmayacağımızı bilmenizi isteriz!
FAŞİZME KARŞI KARDEŞİMSİN ÇARŞI”

Sosyalist Adana Demirsporlular

sads

Açıklama şu şekilde:

“Sosyalist Adana Demirsporlular: Öncelikle gözaltına alınırken “yanındayız” dediğimiz Çarşı’nın bu süreçte de yine yanında olduğumuzu belirtelim. Bizce meselenin aslı şudur: Çarşı, Haziran Direnişi’nin önemli simgelerinden biriydi. Bu yüzden Çarşı’ya yapılacak bir operasyon önemli mesajlar barındırıyordu. Birincisi, bu operasyon direnişe katılan bütün taraftarlara yapılmış olacaktı. İkincisi ve daha önemlisi taraftarlara, “Sokaklar size göre değil. Siz gidin statlarda maçınızı izleyin” idi. Operasyon yapıldı ama “plânları” tutmadı! Ne sokakta, ne de tribünde… Operasyonun sonucunda ise başta Çarşı olmak üzere bütün taraftarlar “boyun eğme” diyerek daha da kenetlendi. O süreçten bu yana AKP taraftarların üzerine gelmeye devam etti. Yasaklar, yasalar, baskılar… Ama yine olmadı! Gelinen sürece baktığımızda “hükümeti yıkmaya teşebbüs” iddiasıyla Çarşı üyelerinin müebbet hapsi isteniyor. Bu karar hukuksuzdur, bir geçerliliği yoktur. Sizin yasalarınızda “hükümet istifa” demekte suçtur. Bu suçu Haziran’da sokaklara çıkan milyonlar işledi. O halde gücünüz yetiyorsa milyonlara da müebbet verin!”

Haber güncellenecek…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here