Tarık Aktaş’a Locarno’da ödül kazandıran ‘Nebula’ gösterimde

0


Bu hafta üçü yerli, dördü yabancı, yedi film gösterime giriyor.

Tarık Aktaş’ın senaristliğini ve yönetmenliğini yapmış olduğu ilk uzun metrajlı filmi “Nebula”nın başrolünde Serkan Aydın rol alıyor. Ona Sulh Mert Informasyon, Ömer Bora ve Ali Yavuz Ilman birlikte rol alıyor.

Aktaş, bu filmiyle 71. Locarno Film Festivali’nde, Türkiye’de ilk kez “En İyi Yeni Yönetmen” ödülünün sahibi oldu. Film, 38. İstanbul Film Festivali’nde de Seyfi Teoman İlk Film Ödülü’ne kıymet görüldü.

Filmimizde, Hay adlı bir gencin, insanların ve hayvanların kendisinde yarattığı izlerle ve hislerle yaşamının her döneminde karşılaşması anlatılıyor. Hemen hemen 7 yaşlarındayken tarlada ölü bir at cesedi bulması, erişkin olduğunda bir koyun kurban etmesi, kesilen ağaçlar, avlanan balıklar ve boğulan insanoğlu şeklinde doğada mevcud yaşam, ölüm ve sertlik kavramları, Hay’ı sorgulamaya sürüklüyor.

‘Seninle Başım Dertte’

Yönetmen Pierre Salvadori’nin 1980’lerin “Married to the Mob” ve “Something Wild” şeklinde renkli ve hareketli komedilerinden esinlendiği filmi “Seninle Başım Dertte”, dokuz dalda Cesar ödülüne aday yayınlandı. Senaristliğini yönetmen Salvadori, Benjamin Charbit ve Benoit Graffin’in değindiği filmin başrollerini Adele Haenel ve Pio Marmai’nin paylaşıyor. Filmimizde Audrey Tautou da yer ediniyor.

Fransa’nın güneyinde bir kasabada geçen filmimizde, kocasının ölümün peşinden onun aslına bakarsak kim bulunduğunu öğrenen eşinin hikâyesi anlatılıyor. Yvonne, her insanın gözünde kahraman bir polis şefi olan eşi Santi’nin ölümünden sonrasında onun aslına bakarsak rüşvetçi, yozlaşmış bir polis bulunduğunu öğrenir. Üstelik, eşinin Antoine isminde masum birinin 8 yıl hapis cezası almasına sebep bulunduğunu da öğrenen Yvonne, bu hatayı kendi telafi etmeye karar verir. Yvonne, hapisten yeni çıkan ve yaşamı alt üst olan Antoine’ye yardım etmek için elinden geleni yapmış olacaktır.

‘Eve Dönüş’

Peter Hedges’in yönetmenliğini üstlendiği, Toronto Film Festivali’nde gösterilen “Eve Dönüş” adlı filmin başrolünde Julia Roberts yer ediniyor. Ona Lucas Hedges, Kathryn Newton ve Rachel Bay Jones birlikte rol alıyor.

Madde bağımlısı olan Ben, bir süredir rehabilitasyon merkezinde tedavi görmektedir. Ben, beklenmedik bir halde Noel arifesinde ailesinin yanına döner. Bu dönüş ailede birazcık sorun yaratsa da anası Holly, onu içtenlikle kabul eder. Fakat Holly, bazı gizli saklı gerçeklerin gün yüzüne çıkmasıyla oğlunun büyük bir tehlikeyle karşı karşıya bulunduğunu öğrenir.

‘Avengers: Endgame’

Anthony Russo ile Joe Russo’nun yönettiği “Avengers: Endgame” adlı filmin başrolünde Robert Downey Jr. rol alıyor. Scarlett Johansson, Chris Evans, Mark Ruffalo ile Evangeline Lilly’den oluşan kuvvetli oyuncu ekibiyle dikkat çeken filmin görüntü yönetmenliğini Trent Opaloch yapmış oldu. Filmin müzikleri ise Alan Silvestri’nin imzasını taşıyor.

Hekim Strange, Gamora, Drax, Mantis, genç Örümcek Adam, Black Panther, Bucky Barnes, Groot, Scarlet Witch, Vision, Yıldız Lord, Maria Hill, The Wasp ve Nick Fury şeklinde pek oldukça kahraman, Thanos’un Sonsuzluk Eldiveni’ni ele geçirmesiyle yok olmuştur. Dünyada kalan Black Widow, Kaptan ABD, Thor ve Hulk yas tutarken, Iron ile Nebula da kontrolünü yitirdikleri bir uzay gemisinin içinde uzay boşluğunda süzülmektedir. Kuantum Bölgesi’nden çıkmanın bir yolunu bularak Avengers ekibinin kalan üyelerine ulaşan Ant-Man, onları bir araya toplayacaktır. Tek bir geleceğin mümkün olduğu aniden Avengers ve süper kahraman dostları, Sonsuzluk Taşları’nın yok edici gücüne karşı koymaya çalışırlar.

‘Corgi: Kraliyet Afacanları’

Vincent Kesteloot ile Ben Stassen’in yönetmenliğinde çekilen “Corgi: Kraliyet Afacanları” adlı animasyon filmin seslendirme ekibinde Jack Whitehall, Iain McKee, Sheridan Smith, Julie Walters ve Ray Winstone yer ediniyor.

Filmimizde, Kraliçe Elizabeth’in sadık dostu Corgi adlı köpeğin kaybolduktan sonrasında yaşamış olduğu maceralar anlatılıyor. Corgi Rex, İngiliz hükümetinin en sevilen köpeğidir. Arsız, yaramaz ve bir o denli da şirin olan Corgi, sarayda lüks bir yaşam devam eden ve tüm kent tarafınca tanınan asil bir köpektir. Kendisini tehlikeli bir dövüş kulübünün olduğu barınakta kabul eden Corgi, burada arkadaşlığı, aşkı ve en önemlisi kim bulunduğunu keşfedecektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here