Dünyanın en ilginç sanatçısından en ilginç savaş aracı

Evlenecek çiftlere 25 poz önerisi

Ortadoğu’nun kadife sesi Mohsen Namjoo ve 10 şarkısı

Vadim Stein’in 32 fotoğrafıyla dansçılar

Taş atmak özgürlüğü kısıtlanan bireyin kendini dışa vurumudur!

Tüm Haberler 30 Kasım, 07:08'de eklendi

Malatya’da gerçekleştirilen “Kapitalizm ve Paternalizm Kıskacında Çocuk” konulu sempozyumda konuşan Malatya Cumhuriyet Savcısı Kurtuluş Tayanç Çalışır, dünyada var olan suçların kapitalist sistemin bir sonucu olduğunu belirtti. Bir dinleyicinin kendisine taş atan çocuklar hakkında ne düşündüğü sorusuna cevap veren Çalışır, “Taş atmak özgürlüğü kısıtlanan bireyin kendini dışa vurumudur” dedi.

 

Malatya’da Eğitim Sen tarafından “Kapitalizm ve Paternalizm Kıskacında Çocuk” konulu sempozyum gerçekleştirildi. Sempozyomda konuşan Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar Derneği yöneticisi Birsen Civelek, Türkiye’de azımsanmayacak derecede yaşanan çocuk istismarının çocuklarda kalıcı psikolojik bozukluklar bıraktığını belirterek, konuyla ilgili farkındalığın yaratılması ve bunun da eğitmenler tarafından yapılması gerektiğini söyledi. Cinsel istismarın toplumsal bir sorun olduğunu söyleyen Civelek, “İstismarın aile içerisinde çözülebileceği düşüncesi kabul edilemez. Ebeveynler çocuklarına daha fazla zaman harcamalıdır” dedi.

Cumhuriyet savcısı ezber bozdu

Sempozyuma “Çocuk, suç ve adalet” başlıklı oturumuna konuşmacı olarak katılan Malatya Cumhuriyet Savcısı Kurtuluş Tayanç Çalışır ise, kapitalist sistemin çocuk ve suçlar karşısında yaptığı en iyi şeyin istatistik tutması olduğunu söyleyerek, “Masumiyetin temsilcisi çocuklar kapitalist düzende var olan politikalar yüzünden suça sürükleniyor” dedi.

Çocuk mahkemeleri kurulup çocuk suçlarıyla mücadele edilemeyeceği ve bu suçların oluşmasında tek sebep olan kapitalist sistemin irdelenmesi gerektiğini belirten Çalışır, “Özel mülkiyetin tavan yaptığı bu kapitalist düzende çöp kutusundan yemek arayan bir çocuğun fırından ekmek ya da simiti izinsiz almasını hırsızlık kabul eden bu düzenle mücadele edilmelidir” diye konuştu.

Bir dinleyicinin kendisine taş atan çocuklar hakkında ne düşündüğü sorusuna cevap veren Çalışır, “Taş atmak özgürlüğü kısıtlanan bireyin kendini dışa vurumudur” cevabını verdi. (DİHA)

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.