8.5 C
İstanbul
Perşembe, Şubat 25, 2021

TCMB: Çekirdek göstergeler ılımlı seyrini korudu
[ad_1]

Merkez Bankası (TCMB), aylık bazda beklentilerin altında %0.38, yıllık bazda ise 2.01 puanlık yükselişle %10.56’ya yükselen Kasım ayı enflasyon verilerinin ardından bugün yayımladığı Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu’nda şu değerlendirmeleri yaptı;

Raporda, tüketici fiyatlarında Kasım ayında görülen yükselişte bir önceki yılın aynı döneminde geçici vergi indirimlerine bağlı olarak temel mal grubunda gözlenen düşük baz etkisi öne çıktığı belirtildi.

Bu dönemde Gıda enflasyonunun temelde işlenmemiş gıda grubu kaynaklı olarak bir miktar yükseldiğinin altı çizilirken, petroldeki fiyat görünümünün enerji enflasyonunu artırdığı belirtildi.  Hizmet enflasyonunun ise görece yatay seyrettiği vurgulandı.

Merkez Bankası raporunda, “Baz etkisiyle çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonu yükselse de, Türk lirasındaki istikrarlı seyir, enflasyon beklentilerindeki iyileşme, iç talep koşulları ve üretici fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak B ve C göstergelerinin eğilimindeki ılımlı seyir korunmuştur.” dendi.
12 Aralık’ta yapılacak yılın son PPK toplantısında Merkez Bankası’nın son 3 toplantıya göre sınırlı oranda faiz indirimine gitmesi bekleniyor.[ad_2]


Son Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bağlantıda Kal

10,256BeğenenlerBeğen
1,083TakipçilerTakip Et
276AboneAbone Ol
- Advertisement -

Popüler Listeler