TCMB: Üretici fiyatlarındaki artışın etkisi güçleniyor

0


Merkez Bankası, nisan ayı Fiyat Gelişimleri Raporu’nu yayımladı.

Raporda, üretici fiyatlarındaki artışın tüketici tutarları üstündeki tesirinin güçlendiğine dikkat çekildi, ek olarak oynak ölçü uygulamasının daha negatif bir görünümü sınırladığı aktarıldı.

TCMB raporunda gene besin fiyatlarının yüksekliğine vurgu yapmış oldu. Çekirdek enflasyondaki düşüş eğilimine işaret etti. Maliyet baskılarının enflasyonun yeterince düşüşünü engellediğini kaydederken, oynak ölçü sisteminin enerji fiyatlarındaki yükselişin enflasyonu daha da ileri seviyelere taşımasını engellediğini beyan etti.

Raporda ek olarak ulaştırma hizmetleri fiyatlarındaki yükselişte şehirlerarası karayolu yolcu taşıma hizmetleri belirleyici olmuştur denildi. TCMB “Öteki hizmetler grubunda, emek yoğun kalemlerde (bakım onarım, ev içi hizmetler, berber-kuaför vb.) fiyat artışlarının yüksek seyrettiği gözlenmiştir. Bunun yanında, geçmiş enflasyona endeksleme davranışına da bağlı olarak eğitim hizmetlerindeki yüksek fiyat artışları devam etmiştir. Kira grubunda ise aylık artışlar düşük seyrini korumuştur.” İfadeleriyle enflasyondaki mühim gelişmelere ilişkin özetini tamamladı.

Raporda şunlar yer aldı:

– Çekirdek enflasyon göstergelerinin senelik enflasyonundaki yavaşlama, temel mal grubu kaynaklı olarak devam etmiş, hizmet enflasyonu görece yatay seyrini sürdürmüştür. Çekirdek göstergelerin ana eğilimi ise düşük seviyelerini korudu.

– Bu zamanda enerji grubunda fiyatlar aylık bazda artsa da, senelik enflasyon baz etkileriyle geriledi. Besin senelik enflasyonu işlenmemiş besin tutarları öncülüğünde yükselişini sürdürdü.

– Ulaştırma hizmetleri fiyatlarındaki yükselişte şehirlerarası karayolu yolcu taşıma hizmetleri belirleyici oldu.

– Temel mal grubu enflasyonu TL’deki kıymet yitirilmesine rağmen iç talepteki zayıf seyrin de etkisiyle yavaşladı.

– Enerji tutarları Nisan’da yüzde 1 arttı, bu gelişmede döviz kuru ve petrol tutarları kaynaklı olarak aylık bazda yüzde 2.35 artış gösteren akaryakıt tutarları etkili oldu; bu zamanda, oynak ölçü uygulamasının devreye girmesi akaryakıt fiyatlarında daha negatif bir görünümü sınırladı.

– Besin ve alkolsüz içecekler senelik enflasyonu Nisan ayında 2.09 puan artarak yüzde 31.86 oldu; bu yükselişte, senelik enflasyonu yüzde 45.69’a ulaşan işlenmemiş besin grubu belirleyici oldu.

– Taze meyve-sebze grubunda senelik enflasyonun yüzde 73.66’ya yetişmesi dikkat çekti; bu zamanda, patates (yüzde 23.17) ve beyaz et tutarları (yüzde 10.84) yüksek oranda artarken, kırmızı et fiyatlarında Mart ayında görülen artış eğilimi mühim seviyede hızlandı.

– Nisan’da tütün ürünleri tutarları yüzde 7.45 arttı, böylelikle tütün ürünlerindeki nispi ÖTV oranının Ocak ayında yüzde 63’ten yüzde 67’ye yükseltilmesinin ilk yansımaları görüldü; fiyat ayarlamalarının sürmesiyle tütün grubu enflasyonundaki yükselişin Mayıs ayında devam etmesi beklenmekte.

– Tüketici tutarları üstündeki üretici tutarları kaynaklı maliyet baskıları güçlendi.

Nisan enflasyonu aylık bazda yüzde 1,69 ile beklentilerin altında gerçekleşmişti. Senelik enflasyon yüzde 19,71’den yüzde 19,50’ye gerilerken, çekirdek enflasyon yüzde 16,30’a inmişti.

Ayrıca besin tutarları yüzde 31,86 ile endeks tarihinin en süratli senelik artışını kaydetmişti.

İLGİLİ HABERNisan Enflasyonu Tüketici Fiyatlarında Yıllık Yüzde 19,5- ÜFE'de Yüzde 30'u Geçti!Nisan Enflasyonu Tüketici Fiyatlarında Senelik Yüzde 19,5- ÜFE’de Yüzde 30’u Geçti!



CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here